82 rocznica Zbrodni Katyńskiej

W środę 13 kwietnia 2022 r. obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości rocznicowe miały miejsce przy Pomniku Katyńskim, który znajduje się w Parku im. Adama Bienia w Staszowie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta, księża, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie i poczty sztandarowe.

Obchody rozpoczęto od odegrania Hymnu Państwowego, następnie głos zabrał dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie, dr Dariusz Kubalski. Dyrektor przypomniał zebranym okrutny los ponad 21 tysięcy jeńców, polskich oficerów i funkcjonariuszy rozstrzelanych przez NKWD i pochowanych w masowych grobach w lasach Związku Sowieckiego. Podkreślił, że moralnym i historycznym obowiązkiem jest pamięć o tej zbrodni.

Dyrektor przypomniał również, że jedną z ofiar Zbrodni Katyńskiej był kapitan Józef Jaroń, który przed wojną był kierownikiem Publicznej Szkoły Powszechnej Żeńskiej w Staszowie, przekształconej w wyniku reformy w roku szkolnym 1934/1935 w Publiczną Szkołę Powszechną nr 2. Był jednym z 22 tysięcy polskich jeńców wojennych zamordowanych przez sowietów i jednym z ponad 500 nauczycieli, więzionych w obozie w Kozielsku. Wśród ofiar byli także: kapitan Jan Franciszek Raczyński, podporucznik Jan Ignacy Wróblewski, przodownik Aleksander Lisicki i starszy posterunkowy Stanisław Dziewięcki.

Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, Leszek Kopeć, który podkreślił ogrom zbrodni, której dokonano 82 lata temu. W trakcie swojej wypowiedzi wspomniał również, że wśród rozstrzelanych byli oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy oraz policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele i prawnicy.

Obchody uświetnił występ artystyczny uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie pod opieką Beaty Boroń- Sitko, Marka Chodurka i Renaty Janeczko. O dekorację i rekwizyty zadbała Małgorzata Krzysztofik.

W trakcie uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Katyń pamiętamy” zorganizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie. Konkurs był adresowany do uczniów klas VI – VIII szkół podstawowych z terenu naszej gminy, a jego koordynatorkami były nauczycielki historii: Marzanna Baran i Beata Ptak. Nagrody odebrali: Piotr Chara i Mateusz Chara z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie, Julia Maj i Joanna Szajner z Zespołu Placówek Oświatowych im. Tadeusza Kościuszki w Staszowie oraz Wiktoria Wiącek i Maja Irek z Zespołu Placówek Oświatowych - Publicznej Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Mostkach.

W dalszej części spotkania wręczono nagrody zwycięzcom kolejnego konkursu historycznego „Józef Jaroń (1900 - 1940) – jego życie i działalność” zorganizowanego przez nauczycielki: Agatę Bazak, Marzannę Baran, Beatę Ptak i Annę Legawiec. Celem konkursu było przybliżenie uczniom dokonań Józefa Jaronia – kierownika szkół, żołnierza, nauczyciela i społecznika, kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia przez pogłębianie wiedzy o historii Polaków, którzy zginęli w Związku Sowieckim w latach II wojny światowej. I miejsce w tym konkursie zdobył Mikołaj Pitek – klasa 6 A, II miejsce ex aequo przyznano Amelii Polewce i Paulinie Szostak z klasy 7 A oraz III miejsce otrzymała Gabriela Pękala – klasa 8 C. Wymienieni uczniowie uczęszczają do PSP nr 2 w Staszowie.

Uroczystości zakończyły się złożeniem przez delegacje wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim.

Katarzyna Adamczyk

Foto: Rafał Konat