"Dziedzictwo wsi polskiej – gospodarstwo domowe i kulinaria" - wewnątrzszkolny program doradztwa zawodowego

W ramach realizacji Wewnątrzszkolnego Programu Doradztwa Zawodowego w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielką Koła Gospodyń Wiejskich w Niemścicach, panią Zofią Krakówką. Spotkanie pod nazwą „Dziedzictwo wsi polskiej – gospodarstwo domowe i kulinaria’’ miało na celu przybliżenie młodzieży życia na wsi polskiej w latach: tuż przed II Wojną Światową i zaraz po niej, oraz omówienie ginących polskich zawodów. Młodzież oglądała liczne sprzęty gospodarstwa domowego zgromadzone na spotkaniu, pomagała w szatkowaniu kapusty starym sposobem, mieliła pieprz 100 letnim młynkiem, przenosiła wiadra z wodą w nosidłach, próbowała wypieków ciast i chleba przygotowanych według starych przepisów. Pani Zofia omówiła też wiele zawodów najczęściej spotykanych na wsi polskiej zaraz po wojnie, a które już prawie zupełnie wyginęły. Uczniowie oglądali narzędzia pracy stolarza, cieśli, olejarza, krawcowej, pszczelarza, garncarza, piekarza, prządki, tkaczki, hafciarki, bednarza, zobaczyli również wiele starych narzędzi rolniczych. Koła Gospodyń Wiejskich licznie zgromadzone w powiecie staszowskim pielęgnują tradycję wsi polskiej i przekazują młodszemu pokoleniu nasze dziedzictwo kulturowe, aby nie zatracić naszych pięknych zwyczajów. Zachęcają do powrotu do starych zawodów i wytwarzania żywności sposobami naszych dziadków, żywności, która nie zawierała żadnych ulepszaczy, była ekologiczna i bardzo zdrowa. Prelekcja taka może stać się impulsem dla młodych ludzi, poszukujących pomysłu na swoje dorosłe życie. Może któryś z naszych uczniów zostanie pszczelarzem lub stolarzem i otworzy swoją małą firmę, która będzie znana w całej Polsce.

Spotkanie przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego PSP nr 2 w Staszowie.

Barbara Malinowska

Przywitanie gościa i młodzieży