Klasa Id na zielonej szkole

Zielona szkoła spełnia określone cele dydaktyczne i wychowawcze. Nauka przez przeżywanie przynosi inne efekty,niż siedzenie w szkolnej ławce. Dlatego w tym roku szkolnym po raz pierwszy zorganizowany został dla uczniów klasy I d 5-dniowy pobyt w Krynicy Zdrój. Jego celem było odkrywanie terenów nieznanych , uczenie się jak bezpiecznie i zdrowo wypoczywać w górach .
W czasie wyjazdu pierwszaki miały szansę bezpośredniego poznawania przyrody i podziwiania pięknych krajobrazów górskich. Podczas pobytu w Krynicy wybraliśmy się z przewodnikiem na górę Huzary. Zjeżdżaliśmy także na "Sankostradzie", czyli sztucznym torze saneczkowym, oraz bawiliśmy się w parku linowym. To naprawdę była prawdziwa frajda. Większość z nas miała okazję po raz pierwszy raz wjechać na szczyt Jaworzyny Krynickiej kolejką gondolową. Schodząc ze szczytu Pan przewodnik opowiedział nam legendę o "Diabelskim Kamieniu". Idąc ścieżką przyrodniczą dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o roślinności i zwierzętach tego regionu. Spacerując po deptaku, po pięknym Parku Zdrojowym oglądaliśmy ciekawe "rzeźby kwiatowe". Byliśmy również w pełnej zieleni Pijalni Głównej wód mineralnych. Wraz z przewodnikiem podążając czarnym szlakiem dotarliśmy na Wierchomlę, z której widać było piękną panoramę gór. Ostatniego dnia pobytu wjechaliśmy kolejką linową na Górę Parkową. Skorzystaliśmy tam z atrakcji o nazwie " Rajskie Ślizgawki" i zjeżdżalni pontonowej.
To co widzieliśmy, to co zrozumieliśmy i tego co doświadczyliśmy, nie da się nauczyć z żadnej książki ani podręcznika. Tam trzeba było być i samemu to przeżyć. Samemu doświadczyć by zrozumieć lepiej.
Izabela Socha
autor zdjęć: Paweł Kowalik