Książka o organizacjach działających w Staszowie w latach 1918-1939

W wydawnictwie Armoryka ukazała się książka pt. „Duszpasterstwo dzieci i młodzieży w parafii Staszów w latach 1918-1939” autorstwa nauczycielki PSP nr 2 w Staszowie Agaty Łucji Bazak.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. było powiewem wolności także w szkolnictwie. W proces odnowy i tworzenia polskiej oświaty czynnie włączyło się duchowieństwo. Zaangażowanie to znacząco wsparło odnowę polskiego szkolnictwa i przyczyniło się do uregulowania polityki oświatowo-katechetycznej w nowo tworzącym się państwie.

W okresie międzywojennym katecheza w szkole oraz liczne koła i stowarzyszenia religijne odegrały istotną rolę w wychowaniu religijnym, patriotycznym i obywatelskim. Przeświadczenie, że w edukacji religijnej tkwi ogromny potencjał wychowawczy stanowiło inspirację i siłę wszelkich działań, jakie podejmował Kościół, wprowadzając ją w obszar edukacji szkolnej II Rzeczypospolitej.

Publikacja Agaty Łucji Bazak ukazuje naukę religii i katechizację na terenie parafii pw. świętego Bartłomieja w Staszowie, religijną działalność organizacji szkolnych oraz duszpasterstwo parafialne skierowane do uczniów szkół powszechnych i średnich. Dolną granicą jest rok 1918, gdzie Polska odzyskała niepodległość, górną zaś rok 1939 czyli wybuch drugiej wojny światowej. Jednakże praca ta wykracza poza górną granicę i ukazuje również działania duszpasterzy podczas trwania drugiej wojny światowej.

Walor książki podnoszą fotografie z lat 1918-1939. Znajdują się w niej zdjęcia Staszowa, kościoła pw. Ducha Świętego, osób będących członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Sodalicji Mariańskiej i chóru „Lutnia”, a także nauczycieli i uczniów Powszechnej Szkoły nr 2 oraz Gimnazjum Koedukacyjnego.

Omówione w niniejszej publikacji na przykładzie parafii pw. świętego Bartłomieja w Staszowie formy pracy z uczniami w II Rzeczypospolitej oraz efekty działalności Kościoła w tym zakresie świadczą, iż były one niezmiernie ważnym ogniwem w krzewieniu wśród społeczeństwa chrześcijańskich norm etycznych i wzorców osobowych.

Zapraszamy do lektury kolejnej publikacji o Staszowie, która ukazała się zarówno w formie papierowej (okładka miękka), jak i elektronicznej (ebook).

1. Książkę w formie papierowej można zamówić:

- e-mailem: wydawnictwo.armoryka@armoryka.pl;

- telefonicznie: +48 15 833 21 41;

- listownie: ul. Krucza 16, 27-600 Sandomierz

- poprzez stronę internetową: http://www.armoryka.pl

II. Książkę w formie elektronicznej można zamówić:

1. https://woblink.com/autor/agata-lucja-bazak-12269

2. http://www.taniaksiazka.pl/Szukaj/q-Agata+%A3ucja+Bazak

III. Książkę w formie papierowej w Staszowie można zobaczyć w sklepach pana Artura Garbackiego (ul. Jana Pawła II 10 i Rynek 25).

28-05-2018, Marek Poniewierka