MIĘDZYSZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY „Katyń pamiętamy”

REGULAMIN KONKURSU HISTORYCZNEGO

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY „Katyń pamiętamy”

Organizatorzy Konkursu

1. Organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Katyń pamiętamy” (zwanego dalej Konkursem) jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie.

2. Patronat honorowy nad Konkursem sprawuje Burmistrz Miasta i Gminy Staszów.

3. Za prawidłowy przebieg Konkursu odpowiadają nauczyciele uczący w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie (tel. 15 864 41 49).

4. Koordynatorkami Konkursu są: mgr Beata Ptak (nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie) i mgr Marzanna Baran (nauczyciel historii).

Cele Konkursu

Celem Konkursu jest:

1. Uczczenie 82. rocznicy mordu w Lesie Katyńskim;

2. Popularyzowaniu wiedzy o Zbrodni Katyńskiej;

3. Kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy historycznej;

4. Budzenie zainteresowania przeszłością i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów w oparciu o współczesne środki wyrazu;

5. Popularyzowanie wiedzy historycznej związanej z przeszłością „Małej Ojczyzny”;

6. Rozwijanie umiejętności pracy z różnymi źródłami historycznymi oraz doskonalenie myślenia przyczynowo-skutkowego;

7. Doskonalenie umiejętności wykorzystania narzędzi TIK.

Adresaci i tematyka Konkursu

1. Konkurs jest adresowany do uczniów klas VI - VIII szkoły podstawowej .

2. Prace wykonane jako prezentacje multimedialne mają w swojej tematyce nawiązywać do wydarzeń dotyczących historii Polski związanych ze zbrodnią katyńską.

• Agresja Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku;
  • Stosunki polsko – radzieckie 1939 -1943;
  • Los polskich jeńców wojennych;
  • Okupacja sowiecka – represje wobec ludności polskiej;
  • Sprawa polska w polityce wielkiej trójki;
  • Kłamstwo katyńskie.

3. Prezentacja multimedialna musi spełniać następujące wymagania:

• być zapisana w ogólnie dostępnych formatach pozwalających na uruchomienie bez konieczności instalacji. Wskazane aplikacje: MS Office, Open Office);
  • zawierać do 20 slajdów (łącznie ze stroną tytułową i informacjami o wykorzystanych materiałach źródłowych);
  • na stronie tytułowej należy umieścić tytuł pracy wraz z danymi autorów: imiona i nazwiska, klasa, szkoła, imię i nazwisko opiekuna;
  • ostatni slajd powinien zawierać informacje o wykorzystanych materiałach źródłowych.

Do Konkursu można zgłaszać wyłącznie prace dotychczas niepublikowane i nie zgłoszone do innych konkursów.

Organizacja konkursu

1. Konkurs jest jednoetapowy.

2. Prace na Konkurs powinny być wykonane przez 2-osobowe zespoły, składające się z uczniów z klas VI -VIII.

3. Każda szkoła może nadesłać maksymalnie 3 prace. Wybór reprezentantów jest sprawą wewnętrzną szkoły.

4. Na wszelkie pytania dotyczące organizacji i przebiegu Konkursu odpowiadają koordynatorki Konkursu.

Przebieg Konkursu

1. Prace konkursowe należy przesłać do 07.04.2022 r. (do godziny 12.00) na podany adres: pg2staszow@gmail.com z dopiskiem: Konkurs „Katyń pamiętamy”.

2. Obowiązkowo należy dołączyć do pracy konkursowej wypełnione załączniki do regulaminu (załącznik nr 1, załącznik nr 2). Można je dostarczyć osobiście do sekretariatu szkoły lub przesłać pocztą na adres: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie, ul. Niepodległości 4, 28 -200 Staszów z dopiskiem „Katyń pamiętamy” (decyduje data stempla pocztowego).

3. Szkoła, która nie dostarczy wyżej wymienionych dokumentów zostaje wykluczona z udziału w Konkursie.

4. Przystępujący do Konkursu uczestnik akceptuje postanowienia powyższego regulaminu.

5. Prace oceniane będą przez Komisję Konkursową, w skład której wejdą nauczyciele historii, języka polskiego, informatyki i plastyki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie. Przy ocenie prac będą brane pod uwagę:

• zgodność z tematyką Konkursu
  • poprawność techniczna i merytoryczna
  • walory artystyczne
  • oryginalność
  • pomysłowość
  • dobór treści.

6. Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone w dniu 11.04.2022 r. na stronie internetowej szkoły http://zs2.staszow.pl/

7. Nagrody zostaną wręczone w dniu 13.04.2022 r.

Nagrody w Konkursie

1. Trzy najlepsze drużyny otrzymają pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe (odpowiednio do zajmowanych miejsc), pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

2. Ostateczną listę zwycięzców ustala Komisja Konkursowa.

Przepisy końcowe

1. Decyzje Komisji Konkursowej są nieodwołalne i ostateczne.

2. Prace zawierające błędy merytoryczne nie będą podlegały ocenie.

3. Prace przechodzą na własność Organizatora i nie będą odsyłane.

Załączniki

Załącznik nr 1 - Zgoda rodziców/opiekunów prawnych na udział dziecka w konkursie

Załącznik nr 2 - Klauzula zgody

22-03-2022, Zbigniew Maruszewski