O tradycjach wielkanocnych w Muzeum Historii Polski

Uczniowie klas ósmych w dniu 8 kwietnia 2021 r. zwiedzili Muzeum Historii Polski i przygotowaną tam wystawę pt.: „Wielkanoc: historia i tradycja”. W dobie trwającej pandemii możliwe to było tylko on-line.

Święta Wielkanocne to w religii chrześcijańskiej najważniejsze ze wszystkich świąt. Kulminacyjnym momentem jest Triduum Paschalne – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, po której następuje Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, poprzedzona 40-dniowym postem.

Zwiedzając muzeum uczniowie dowiedzieli się skąd się wzięła Wielkanoc, jaka jest historia tego święta, jakie tradycje się z nią wiążą i jakie są jej korzenie.

Ponadto zapoznali się z wystawami: „Kalendarz wydarzeń historycznych w czasie Wielkanocy”, „Polskie tradycje wielkanocne”, „Wielkanoc na ludowo”, „Jak zrobić kartkę świąteczną”, „Międzywojenna święconka Pani Elżbiety”, „Wielkanoc w szlacheckim dworze” oraz „Warszawska Wielkanoc”.

W/w wystawy w Muzeum Historii Polski dostępne są pod linkiem: https://muzhp.pl/pl/p/307/wielkanoc-historia-i-tradycja

Agata Bazak

14-04-2021, Zbigniew Maruszewski