Prezentacja książki "Kampania wrześniowa na ziemi staszowskiej"

W dniu 19 lutego 2020 roku w Publicznej Bibliotece w Staszowie odbyło się spotkanie autorskie i prezentacja najnowszej publikacji doktora Dariusza Kubalskiego, historyka i dyrektora naszej szkoły. "Kampania wrześniowa na ziemi staszowskiej", kolejna pozycja w dorobku naukowym autora, wydana w 80 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, jest dokumentalnym zapisem wydarzeń pierwszych dni działań wojennych, które miały miejsce na terenie Staszowa oraz okolicznych miejscowości.

Książka bardzo ciekawie opisuje szczegóły wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, głównie szlak Armii "Kraków", która przeszła przez te tereny. Przywołuje wspomnienia żołnierzy -uczestników bądź świadków tych tragicznych wydarzeń, np. księżnej Radziwiłłowej. Jest bogato ilustrowana, m.in. unikatowymi zdjęciami wykonanymi przez żołnierzy niemieckich przebywającymi na tych terenach. Każdy czytelnik zainteresowany dziejami naszej Małej Ojczyzny powinien sięgnąć po tę książkę.

Interesujący wykład autora wygłoszony na początku spotkania był wzbogacony prezentacją, m.in. mapy "German order of battle", na której zaznaczono miejsca pozycjonowania wszystkich jednostek wojskowych walczących w tym obszarze. Wśród gości tego wieczoru obecni byli burmistrz Leszek Kopeć oraz zastępca burmistrza Ewa Kondek. Warto dodać, że wielu uczestników spotkania zakupiło publikację i otrzymało cenny osobisty autograf autora.

Była to jedna z pierwszych imprez zorganizowanych w nowej siedzibie biblioteki. Dyrektorka tej instytucji w rozmowie z nauczycielami zapraszała do odwiedzin z uczniami w bibliotecznych murach oferujących przestrzeń do różnego typu aktywności kulturalnej.

Autor: mgr Elżbieta Szymańska

02-03-2020, Marek Poniewierka