Szkolny konkurs „Śniadanie Mistrza"

Śniadanie Mistrza” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. IJ Paderewskiego w Staszowie

W ramach realizacji XII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Staszowie uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych uczestniczyli w szkolnym konkursie „Śniadanie Mistrza” organizowanym prze Szkołę po raz ósmy. Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!” współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności i Związek Pracodawców. Celem programu „Trzymaj Formę!” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Podkreślić należy, że Publiczna Szkołą Podstawowa nr 2 w Staszowie uczestniczyła we wszystkich edycjach programu, stosując ciekawe formy i metody pracy dostosowane do wieku uczniów. Jedną z nich jest organizowanie konkursu „Śniadanie Mistrza” w trakcie którego uczestnicy na podstawie zdobytej w trakcie realizacji programu wiedzy przygotowują propozycje zdrowego, odpowiednio zbilansowanego śniadania. Pomysłowość uczniów i starania są ogromne, a efekty zadziwiające. Co roku można obserwować ciekawe pomysły i propozycje pierwszego posiłku, dokładnie opisane i estetycznie skomponowane. W tym roku do rywalizacji stanęło 11 drużyn, a na stołach znalazły się między innymi warzywne pasztety, własnoręcznie pieczone chleby, różnego rodzaju pasty, rolady, ciasta, kolorowe kanapki, warzywne i owocowe koktajle oraz własnoręcznie wyciskane soki i napoje. Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli szkoły, pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach i pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Staszowie oceniała prace konkursowe uczniów. Pod uwagę brano dobór odpowiednich składników, unikanie tłuszczów, cukrów, soli, urozmaicanie śniadania warzywami i owocami. Poziom prac był wyrównany i po długich ustaleniach przyznano 1, 2, 3 miejsca w dwóch kategoriach. W kategorii klas podstawowych 1 miejsce przyznano drużynie klasy VI b, tuż za nimi egzekwo uplasowała się IVc i VIIb, 3 miejsce przyznano VIIc, oraz dwóm drużynom z klasy VIIa. Wśród gimnazjalistów najlepsza była drużyna klasy IIc, 2 miejsce przyznano dla drużyny z klasy IIIb (2) oraz 3 miejsce zajęły drużyny IIIb (1), IIIc i IIId. Uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i puchary. Ponadto wybrano 6 najciekawszych potraw, których twórcom wręczono nagrody książkowe ufundowane przez Dyrekcję Szkoły.

Na koniec spotkania przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach uhonorowali nagrodami, dyplomami i pucharami 11 uczniów biorących udział w Ogólnopolskim Konkursie wiedzy o zdrowym stylu życia organizowanym dla uczniów uczestniczących w realizacji programu „Trzymaj Formę” w roku szkolnym 2017/2018. Jak podkreśliła Ewa Ziętkiewicz – kierownik Odział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Agnieszka Dolezińska – wojewódzki koordynator programu „Trzymaj Formę”, uczniowie Ci wykazali się ogromną wiedzą z dziedziny zdrowego stylu życia przechodząc kolejne etapy konkursu. Do I etapu przeprowadzonego online przystąpiło 11399 uczniów z 1164 szkół z całej Polski. Do II etapu zakwalifikowało, się 248 uczniów w tym 18 z województwa świętokrzyskiego z czego 11 to uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Finał konkursu odbędzie się w 13 czerwca w Warszawie i do rywalizacji stanie tylko 19 uczniów z całej Polski, w tym 6 to uczniowie ze szkoły nr 2 w Staszowie reprezentujący województwo świętokrzyskie. Natalia Dunajska, Alex Malinowski, Anna Ziętarska, Wojciech Kręcisz, Paulina Dziewierz, Magdalena Jeczeńm - to za nich będziemy trzymać kciuki w finale. Podziękowania za zaangażowanie, opiekę i przygotowanie uczniów do konkursu otrzymała Barbara Malinowska – nauczyciel w-f oraz wieloletni koordynator szkolny programu.

Działania podejmowane przez Szkołę Podstawowa Nr 2 w Staszowie aktywizują uczniów do podejmowania działań ukierunkowanych na kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych mających wpływ na ich zdrowie obecnie i w przyszłości.

Autor: Barbara Malinowska

13-06-2018, Marek Poniewierka