Uroczystość na Wiśniówce

12 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły razem z dyrektorem dr Dariuszem Kubalskim wzięli udział w uroczystościach, które odbyły się na Wiśniówce. Z inicjatywy Stowarzyszenia Historyczno-Archeologicznego im. II Pułku Piechoty Legionów w Staszowie ustawiono na Wiśniówce krzyż upamiętniający miejsce śmierci czterech żołnierzy 75 pułku piechoty 23 Górnośląskiej Dywizji Piechoty – szer. Antoniego Kitę, szer. Mieczysława Podsiadłę, szer. Stefana Gacha i szer. Stefana Lewandowskiego. 12 września 1939 roku żołnierze ci zostali zamordowani przez Niemców pod gajówką na Wiśniówce. Ich ciała spoczęły na cmentarzu parafialnym w Staszowie. Odsłonięcia i poświęcenia krzyża dokonał ks. prałat Szczepan Janas. Obok krzyża umieszczono tablicę informacyjną ukazującą szlak bojowy 75 pułku piechoty we wrześniu 1939 roku. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych min. p. Leszek Kopeć –Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, p. dr Ewa Kondek – Zastępca Burmistrza, p. Józef Żółciak – starosta staszowski, p. Leszek Guzal – wicestarosta staszowski, p. Adam Lubera – Nadleśniczy Nadleśnictwa Staszów.

Opr. dr Dariusz Kubalski

Foto. UMiG Staszów