Wyniki konkursu "Katyń pamiętamy"

...............................................................................................................

konkursu plastycznego na plakat „Katyń Pamiętamy”

W dniu 29 marca 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Staszowie rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na plakat pt. „Katyń Pamiętamy”. Konkurs odbył się w ramach realizowanego projektu edukacyjnego pt. „Katyń pamiętaj – młodzież pamięta”.

Celem konkursu było przybliżenie uczniom dokonań Józefa Jaronia – kierownika szkół, żołnierza, nauczyciela i społecznika, kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia przez pogłębianie wiedzy o historii Polaków, którzy zginęli w Związku Sowieckim w latach II wojny światowej, w tym o sprawie katyńskiej, upamiętnienie rocznicy Zbrodni Katyńskiej, wzmocnienie więzi międzypokoleniowych, rozwijanie umiejętności wyszukiwania i korzystania z informacji zawartych w różnych źródłach, rozwijanie zdolności plastycznych i kreatywności uczniów oraz prezentacja dokonań artystycznych młodych twórców na okolicznościowej wystawie.

Konkurs skierowany był do uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej na zadany temat; techniką dowolną (np. farba plakatowa, akrylowa, akwarela, kredki, piórko i tusz, collage, wycinanki, wydzieranka). Prace należało wykonać w formacie A-3, na kartce z bloku technicznego.

W konkursie udział wzięło 81 uczniów z klas VI-VII oraz jedna uczennica z gimnazjum.

Komisja konkursowa w składzie: mgr Halina Plewa – przewodnicząca komisji, mgr Edyta Brożyna, mgr Bożena Dziedzic i mgr Jolanta Wójcik uwzględniając podane w regulaminie kryteria, wyłoniła zwycięzców:

I miejsce otrzymała Michalina Rogala z kl. VII „c”.

II miejsce przyznano Klaudii Sobolewskiej z kl. VII „b”.

III miejsce otrzymał Sebastian Grzybowski z kl. VI „c”.

Wyróżnienia trafiły do: Nikoli Świątek z kl. VII „a”, Weroniki Grudzień z kl. VII „c” oraz Magdaleny Pietras z kl. III „a” gimnazjum.

Komisja szczególnie podkreśliła to, że choć temat ogólnie był bardzo trudny to młodzież doskonale sobie z nim poradziła. Konkurs spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem wśród uczniów staszowskiej „Dwójki”. W pracach widać ogromne zaangażowanie i zapał młodych artystów. Jury zaznaczyło, że każda praca była ciekawa, estetyczna, oryginalna i pomysłowa. Tematyka prac podkreślała pamięć o oficerach Wojska Polskiego zamordowanych wiosną 1940 r. w Katyniu.

Dyplomy i nagrody wręczone zostaną podczas uroczystości upamiętniających oficerów Wojska Polskiego, które odbędą się przy pomniku w parku imienia Adama Bienia w dniu 25 kwietnia br.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Agata Bazak