231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 Maja była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jej autorami byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja była Ustawą Rządową – regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej.

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w naszym regionie rozpoczęły się od uroczystej Mszy świętej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego i Ducha Świętego w Wiśniowej Poduchownej i od złożenia kwiatów przed tablicą z sercem ks. Hugona Kołłątaja. Następnie w Parku im. Adama Bienia w Staszowie zgromadziły się delegacje zakładów pracy, jednostki straży pożarnych, młodzież szkolna, Orkiestra Górnicza Grupy Azoty KiZChS „Siarkopol” S.A. w Grzybowie oraz poczty sztandarowe. Z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego wydelegowano poczty sztandarowe w składzie: Natalia Chamerska kl. VIIC, Matylda Baradziej kl. VII C, Anna Adamiec kl. VII C, Bartłomiej Samiec kl. VII C, Igor Kania kl. VII C, Adam Konat kl. VII C, Natalia Linder kl. VII A, Jan Kruk kl. VI A oraz Adam Krawiecki kl. VI A.

Po wysłuchaniu koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu „Acoustic Duo” Staszowskiego Ośrodka Kultury wszyscy zgromadzeni udali się do kościoła pw. Ducha Świętego, do Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. za Ojczyznę.

Po zakończeniu mszy świętej delegacje władz miasta i gminy Staszów, przedstawiciele zakładów pracy i szkół złożyli kwiaty przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą Józefa Piłsudskiego na staszowskim rynku.

Katarzyna Adamczyk

04-05-2022, Zbigniew Maruszewski