232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 Maja była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jej autorami byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja była Ustawą Rządową, przyjętą przez Sejm czteroletni, która regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej.Stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w naszym regionie rozpoczęły się od uroczystej Mszy świętej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego i Ducha Świętego w Wiśniowej i od złożenia kwiatów przed tablicą z sercem ks. Hugona Kołłątaja. Następnie w Parku im. Adama Bienia w Staszowie zgromadziły się delegacje zakładów pracy, jednostki straży pożarnych, młodzież szkolna, Orkiestra Górnicza Grupy Azoty KiZChS „Siarkopol” S.A. w Grzybowie oraz poczty sztandarowe.

Z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego wydelegowano poczty sztandarowe w składzie: Natalia Linder kl. VIII A, Urszula Brocka kl. VIII D , Julia Wójcikowska kl. VIII D, Anna Sobczyk kl. VI d, Patrycja Osuch kl. VI d, Jan Kruk kl. VII A , Mateusz Pawleta kl. VII A, Wojciech Cecot kl. VI d, Jan Zamojski kl. VI d oraz Kacper Chrząstowski kl. VI d.

Z parku im. Adam Bienia wszyscy zgromadzeni udali się do kościoła pw. Ducha Świętego, do Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. za Ojczyznę.Homilię wygłosił ks. Zbigniew Gajewski, proboszcz parafii w Wiązownicy Kolonii. W homilii ksiądz proboszczzwrócił uwagę na znaczenie patriotyzmu oraz szacunku do historii we współczesnych czasach. - Konstytucja i wydarzenia z tamtych lat pokazują, że Polacy są skłonni do wielkich czynów, wtedy gdy działamy wspólnie. To niezmiernie ważne także w dzisiejszych czasach – powiedział ks. Zbigniew Gajewski.

Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce na rynku w Staszowie, gdzie wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy oraz uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt. Następnie głos zabrał Starosta Staszowski - Józef Żółciak, zwracając uwagę na kształt naszego patriotyzmu przez pryzmat Konstytucji uchwalonej 232 lata temu.

Na zakończenie uroczystości delegacje władz samorządowych miasta i gminy Staszów, przedstawiciele zakładów pracy i szkół złożyli kwiaty przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą Józefa Piłsudskiego na staszowskim rynku. Publiczną Szkolę Podstawową nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie reprezentował dyrektor dr Dariusz Kubalski oraz nauczycielki mgr Ewa Pawlik- Witaszek i mgr Marta Pyrek – Januszewska.

Katarzyna Adamczyk

Poczty sztandarowe z opiekunem przed szkołą

Poczty sztandarowe w drodze do kościoła

Poczty sztandarowe przed wejściem do świątyni