83 rocznica Zbrodni Katyńskiej

W czwartek 13 kwietnia 2023 r. obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości rocznicowe miały miejsce przy Pomniku Katyńskim, który znajduje się w Parku im. Adama Bienia w Staszowie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta i gminy Staszów, duchowni, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie i poczty sztandarowe.

Obchody rozpoczęto od odegrania Hymnu Państwowego, następnie głos zabrał dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie, dr Dariusz Kubalski. Dyrektor przypomniał zebranym okrutny los ponad 21 tysięcy jeńców, polskich oficerów i funkcjonariuszy rozstrzelanych przez NKWD i pochowanych w masowych grobach w lasach Związku Sowieckiego.

- Wydarzenia z 1940 r. zapisane na kartach historii Polską krwią i męczeńską śmiercią Polaków należą do najbardziej dramatycznych.Nie możemy zapominać o tym, że przed nami stoi ogromnie odpowiedzialne zadanie wychowania przyszłych pokoleń i przekazania im wiedzy o tej zbrodni – podkreślał dr Dariusz Kubalski.

Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, dr Leszek Kopeć, który przypomniał okoliczności i skutki sowieckiej zbrodni sprzed 83 lat. W trakcie swojej wypowiedzi burmistrz podkreślał, że w świadomości Polaków Katyń już zawsze będzie kojarzył się z ludobójczą polityką władz sowieckich wobec narodu polskiego.

– Nie możemy pozwolić, aby to ludobójstwo zostało zapomniane! Nie możemy być obojętni! Szczególnie młode pokolenie, musi pamiętać o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność Naszego Kraju. Właśnie dlatego, stoimy tu dzisiaj! –powiedział burmistrz dr Leszek Kopeć.

Obchody uświetnił montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie pod opieką Beaty Boroń- Sitko, Marka Chodurka i Renaty Janeczko. Wśród występujących byli laureaci konkursu recytatorsko – historycznego.

W trakcie uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznegona plakat pt. „Józef Jaroń – Legionista, Żołnierz Września 1939 roku, Ofiara Zbrodni Katyńskiej”. Konkurs odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Staszów i był skierowany do uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej. Celem konkursu było przybliżenie uczniom dokonań Józefa Jaronia – kierownika szkół, żołnierza, nauczyciela i społecznika, kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia przez pogłębianie wiedzy o historii Polaków, którzy zginęli w Związku Sowieckim w latach II wojny światowej, w tym o sprawie katyńskiej, upamiętnienie rocznicy Zbrodni Katyńskiej, wzmocnienie więzi międzypokoleniowych.

Komisja konkursowa w składzie: mgr Marzanna Baran – przewodnicząca komisji, mgr Andrzej Rachoń, mgr Anna Legawiec, mgr Beata Ptak i mgr Agata Bazak uwzględniając podane w regulaminie kryteria, wyłoniła zwycięzców:

I miejsce otrzymał Jakub Piotrowski z kl. VI „c”.

II miejsce przyznano DominikowiSzlompek z kl. V „a”.

III miejsce otrzymał Dawid Chara z kl. VI „d”.

Wyróżnienia trafiły do: Miłosza Kluska z kl. V „a” i Wojciecha Glicy z VII „a”

W dalszej części spotkania wręczono nagrody w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Katyń w literaturze” organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego . W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z gminy Staszów. Honorowy patronat sprawował burmistrz Miasta i Gminy Staszów. Koordynatorkami Konkursu były: mgr Beata Ptak (nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie) i mgr Anna Walas (nauczyciel języka polskiego). Celem konkursu było uczczenie 83 rocznicy mordu w Lesie Katyńskim, popularyzowanie wiedzy o Zbrodni Katyńskiej oraz kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy historycznej.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Albert Czuba z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Smerdynie,

II miejsce ex aequo – Julia Kawalec z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Smerdynie oraz Emilia Maziarz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie,

III miejsce ex aequo – Urszula Brocka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie oraz Bartosz Sierant z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Czajkowie,

Wyróżnienie – Milena Zielińska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie.

Uroczystości zakończyły się złożeniem przez delegacje wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim.

Katarzyna Adamczyk

Montaż słowno-muzyczny

Poczty Sztandorowe

Przemówienie dyrektora szkoły