Akcja - Czary Mary Okulary

W miesiącu październiku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, należący do Szkolnego Koła Misyjnego włączyli się w obchody Światowego Tygodnia Misyjnego. Realizując program edukacyjno-charytatywny pt. „Pomagamy dzieciom na misjach” wzięli udział w akcji charytatywnej pt. „Czary Mary Okulary”, którą zorganizowała Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Akcja polegała na zbiórce okularów dla mieszkańców Afryki.

Jak poinformowała Fundacja, większość ludzi z krajów centralnej i południowej Afryki nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Z pogarszającym się wzrokiem nikt do lekarza nie chodzi, ponieważ nawet jeśli udałoby się ustalić wadę wzroku – pacjentów nie byłoby stać na zakup odpowiednich okularów. Dla miejscowych to naturalne, że z wiekiem widzą coraz gorzej. Muszą zaniechać pracy np. szycia, z której do tej pory utrzymywali swoje rodziny.

W Afryce koszt zakupu jednej pary okularów jest bardzo wysoki. W Republice Środkowoafrykańskiej sklep optyczny znajduje się tylko w stolicy. Fundacja zwróciła także uwagę, że z wiekiem starsi ludzie widzą coraz słabiej, ale uczą się z tym żyć nie wiedząc nawet, że kiedyś mogą zobaczyć przedmioty, którymi się posługują. Nie widzieć i nagle zobaczyć to dla miejscowych jak czary – stąd nazwa Akcji.

Okulary trafią do Republiki Środkowoafrykańskiej wraz z wolontariuszami Fundacji. W wyprawie weźmie udział także poznańska okulistka – prof. Krystyna Pecold. Mieszkańcy Republiki, u których stwierdzi się wadę wzroku otrzymają okulary z akcji „Czary mary okulary”.

Tekst i zdjęcie Agata Bazak

28-10-2018, Marek Poniewierka