Akcja „Żonkile” w naszej szkole
20 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy VII c oraz IV b aktywnie włączali się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim w 1943 roku. Na lekcjach historii w klasach siódmych i ósmych uczniowie oglądali film edukacyjny pt. "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943".
Przygotowaliśmy papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu, odbyliśmy lekcje okolicznościowe, wizytowaliśmy kirkut - cmentarz żydowski oraz wykonaliśmy okolicznościowe plakaty. Nauczyciele uczestniczyli w okolicznościowych konferencjach. Organizatorem tego projektu było Muzeum POLIN w Warszawie.
W tegorocznej 10, jubileuszowej edycji organizatorzy podkreślali znaczenie ponadczasowych i uniwersalnych stanów emocjonalnych czy postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących. Mottem były słowa Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania: "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia".
Tegoroczna akcja „Żonkile” odbywała się w czasie, gdy w naszej części kontynentu trwa wojna. Dlatego udział w tej kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji oraz solidarności z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.
Elżbieta Szymańska, Beata Ptak, Dariusz Kubalski