Cudze chwalicie, swego nie znacie

W szkołach rozpoczął się sezon wycieczkowy, z czego skrzętnie skorzystali uczniowie klasy VIII a i VIII c Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie.

Dnia 1 października br. odwiedzili Oblęgorek, w którym znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Posiadłość w Oblęgorku została zakupiona ze składek Polaków i ofiarowana słynnemu pisarzowi. Dzisiaj w dworku można zobaczyć liczne pamiątki po Sienkiewiczu. Dzięki wizycie w Muzeum ósmoklasiści mogli dowiedzieć się wielu interesujących faktów z życia autora szkolnych lektur. Niedaleko dworku znajduje się Rezerwat Barania Góra z urzekającym wąwozem lessowym, który jest zachęca do spacerów.

Następnie ósmoklasiści udali się do Zagnańska, gdzie rośnie jeden z najstarszych w Polsce dębów – majestatyczny Bartek, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody.

Ostatnim punktem wycieczki było Krajno i malowniczo położony Park Rozrywki. W Parku Miniatur uczniowie w towarzystwie przewodnika odbyli podróż dookoła świata. Wędrówka była tym przyjemniejsza, że w dali rysowały się Góry Świętokrzyskie.

Nasze województwo oferuje wiele atrakcji turystycznych, które czekają jeszcze na odkrycie. Nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby zobaczyć ciekawe miejsca.

Anna Walas

07-10-2021, Zbigniew Maruszewski