Dwójka w programie „WEŹ ODDECH”

W bieżącym roku szkolnym grupa uczniów klas II c i III b gimnazjum pod opieką wychowawców, pp. Marii Kos i Anny Kuczyńskiej, realizuje ogólnopolski program Centrum Edukacji Obywatelskiej „Weź Oddech”. Tematem przewodnim jest diagnoza, informacja i współpraca przy ograniczaniu zjawiska tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczenia powietrza w niskich warstwach atmosfery. Ostatnio przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy wśród rodziców naszych uczniów ankietę, której wyniki chcemy przedstawić. Ankieta dotyczyła znajomości problemu niskiej emisji i jej skutków. Ankietowani odpowiedzieli na 6 pytań, oto, jak wyglądały odpowiedzi:

1. Czy wie Pan/Pani, co to jest niska emisja?

Tak - 22 osoby nie- 3 osoby

2. Czy zna Pan/Pani skutki niskiej emisji?

Tak- 15 osób częściowo- 7 osób nie znam- 3 osoby

3. Czy zna Pan/Pani źródło zanieczyszczenia powietrza w naszej okolicy?

Tak- 11 osób częściowo- 7 osób nie znam- 1 osoba

4. Czy wie Pan/Pani, jakie działania ograniczające niską emisję są podejmowane w Pana/Pani miejscowości?

Tak, wiem- 2 osoby częściowo- 14 osób nie wiem- 9 osób

5. W jaki sposób ogrzewa Pan/Pani dom?

Sieć ciepłownicza- 8 osób

Piec węglowy- 5 osób

Pompa ciepła- 0

Kocioł gazowy- 9 osób

Kocioł olejowy- 0

Ogrzewanie elektryczne- 1 osoba

OZE- 0

Inne- kominek, drewno- 2 osoby

6. W jaki sposób Pan/Pani ogrzewa wodę?

Piec węglowy- 1 osoba

Pompa ciepła- 0

Instalacja gazowa- 20 osób

Ogrzewanie elektryczne- 2 osoby

OZE- 1 osoba

Inne- sieć ciepłownicza- 1 osoba

Na podstawie tych odpowiedzi można wywnioskować, że wiedza teoretyczna mieszkańców naszego miasta i okolicy jest stosunkowo duża, najwięcej osób miało trudność ze wskazaniem konkretnych działań podejmowanych w celu ograniczenia niskiej emisji. Stąd nasze kolejne inicjatywy w ramach realizacji projektu będą miały na celu wskazanie władzom lokalnym tego problemu i współpraca z nimi na rzecz upowszechniania ich działań.

Autor: mgr Maria Kos

22-12-2016, Marek Poniewierka