Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Pierwszy raz bibliotekarze świętowali w 1985 roku. Dzień ten jest symbolem pracy bibliotekarzy i ich świętem. Przedstawiamy znanych pisarzy, którzy pracowali w zawodzie bibliotekarza.

Sławni bibliotekarze:

Adam Mickiewicz – najwybitniejszy polski poeta, duchowy przywódca emigracji i wieszcz narodowy, autor m. in. „Ballady i romanse”, „Dziady”, „Grażyna”, „Konrad Wallenrod”, „Sonety krymskie”, „Pan Tadeusz”. Od 1852 roku, aż do wyjazdu do Konstantynopola pracowałw Bibliotece Arsenału w Paryżu.

Stefan Żeromski – powieściopisarz, dramaturg, publicysta. Wielki patriota i społecznik, a przy tym niepoprawny romantyk. W latach 1892 – 1896 pracował jako bibliotekarz w Muzeum Polskim w Raperswilu (Szwajcaria), autor m.in. „Ludzie bezdomni”, „Syzyfowe prace”, „Popioły”, „Przedwiośnie”.

Maria Kownacka – ulubiona pisarka kilku pokoleń dzieci. Przez 20 lat (od 1919- 1939 roku) pracowała jako bibliotekarka w Ministerstwie Reform Rolnych. Po wojnie kontynuowała tę pracę jeszcze przez kilka lat, autorka m. in. „Plastusiowy pamiętnik”, „Kajtkowe przygody”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Dzieci z Leszczynowej Górki”.

Czesław Miłosz – poeta, eseista i pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla (1980 r.), przez wielu uważany za największego polskiego poetę XX wieku. Całą wojnę pracował w Warszawie w bibliotece uniwersyteckiej, autor m.in. „Dolina Issy”, „Świat”, „Ocalenie”.

Julian Przyboś – poeta, eseista i tłumacz. Był on jednym z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej. W grudniu 1939 roku otrzymał posadę bibliotekarza w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie.

Jakub i Wilhelm Grimm – uczeni niemieccy, najbardziej znani na świecie zbieracze i wydawcy baśni. Zgromadzili oni 210 historii, pochodzących od około czterdziestu gawędziarzy. W Kassel, gdzie bracia pracowali jako bibliotekarze, znajduje się muzeum braci Grimm.

W bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę najstarszych książek wchodzących w skład jej księgozbioru. Najstarsze książki pochodzą z lat trzydziestych XX wieku. Wystawa ma na celu rozbudzanie zamiłowań oraz zainteresowań czytelniczych i bibliofilskich, a także zwrócenie uwagi na ważną rolę książek w naszych dziejach, często przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i obejrzenia tych niezwykłych egzemplarzy.

Robinson Krusoe. Przygody na bezludnej wyspie – autor Daniel de Foe

Nowe szkice – autor Ellen Key

Przyjaźń. Opowiadania – autor Maria Dąbrowska

Kamizelka. Michałko – autor Bolesław Prus (Aleksander Głowacki)