Dzień Edukacji Narodowej

„Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nie może nikomu odebrać.” Słowa wypowiedziane przez patrona naszej szkoły Ignacego Jana Paderewskiego były mottem uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się w dniu 13 października 2022 roku. W sali gimnastycznej zebrali się dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, przedstawiciele uczniów oraz zaproszeni goście. Spotkanie rozpoczęło się okolicznościowym satyrycznym przedstawieniem uczniowskim pt. „Próba generalna”. Autorski scenariusz przygotowały polonistki Anna Walas, Elżbieta Szymańska oraz Małgorzata Rajca. Młodzi artyści zaprezentowali umiejętności aktorskie, pokazali talenty wokalne i taneczne. Głośno oklaskiwany był występ Macieja Hadaja, z klasy VIII B, który ułożył i zaśpiewał raperską piosenkę o nauczycielach naszej szkoły. Trzecioklasiści wzbudzili aplauz publiczności wykonując akrobatyczne układy taneczne przygotowane pod kierunkiem instruktorki Małgorzaty Szmyrgały. Występ uczniów zakończyła piosenka uczennic - „nauczycielek” z akompaniamentem gitarowym na żywo granym przez nauczyciela muzyki Marka Chodurka.

Część oficjalną zainicjowało wprowadzenie pocztów flagowych oraz odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły dr Dariusz Kubalski. Przywitał zebranych gości, w tym przedstawicieli lokalnych władz. Na naszą uroczystość przybyli: Przewodniczący Rady Miejskiej i Przewodniczący Rady Rodziców Ireneusz Kwiecjasz, radni Tomasz Otrębski, Zdzisław Brzyszcz, Bonifacy Wojciechowski, Piotr Kasperkiewicz, Mariusz Łazarz, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie Ewa Cygan, zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców Ilona Wojtasińska-Dorobek. W swoim przemówieniu dyrektor podkreślił wagę i znaczenie zawodu nauczyciela w kształceniu młodego człowieka. Nawiązał do historycznych okoliczności funkcjonowania Komisji Edukacji Narodowej z 14 października 1773 r., podziękował pedagogom za ich trudną, ale często satysfakcjonującą pracę i życzył zdrowia, wytrwałości oraz pogody ducha. W kolejnej części uroczystości wręczone zostały nagrody Dyrektora Szkoły tym nauczycielom, którzy w minionym roku szkolnym wykazali się zaangażowaniem w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Na zakończenie głos zabrał przewodniczący Rady Rodziców Ireneusz Kwiecjasz. Treścią jego wystąpienia były podziękowania oraz życzenia dla całej kadry naszej szkoły. Szkoła w tym dniu przybrała odświętny jesienny wystrój. Dekoracje z ogrodowych darów natury przyozdobiły m.in. jadalnię, gdzie miał miejsce okolicznościowy poczęstunek oraz spotkanie uczestników uroczystości.

Elżbieta Szymańska, Agnieszka Sałata

Zdjęcia: Marek Chodurek, Zbigniew Maruszewski