Dzień Ziemi - The Earth Day

Zostawcie nam czysty kawałek świata
Zostawcie nam strumyka czysty bieg
Zostawcie nam lasy ogrody w kwiatach
Czyste powietrze zimą czysty śnieg
Zostawcie nam czysty kawałek plaży
Zostawcie morza czystość pośród fal
Pozwólcie nam o życiu pięknie marzyć
Gdy nie ma marzeń w duszy rośnie żal

Marek Grechuta Zostawcie nam

21 kwietnia 2023 r. na boisku szkolnym uczniowie i nauczyciele naszej szkoły we współpracy z Nadleśnictwem Staszów oraz Zakładem Gospodarki Odpadami Komunalnymi z Rzędowa zorganizowali piknik edukacyjny z okazji Dnia Ziemi, który na świecie obchodzony jest 22 kwietnia.

Uczniowie klasy III a pod kierunkiem pani Ewy Marek przygotowali krótkie przedstawienie o tematyce ekologicznej „Jak uratować las?” Kostiumy uczniów zostały wykonane z materiałów z recyklingu. Następnie przedstawicielka Nadleśnictwa wygłosiła pogadankę o tym, jak chronić las i środowisko naturalne między innymi poprzez ograniczenie użycia plastiku w życiu codziennym. Piosenka „Zostawcie nam”, w wykonaniu klasy IV b pod kierunkiem pana Marka Chodurka, stała się tłem dla przemarszu uczniów klasy VI b z wielobarwnymi transparentami promującymi hasła ekologiczne w języku polskim i języku angielskim. Transparenty zostały przygotowane przez uczniów klas: VII a, VI c, VI d i VI b.

Przedstawicielki ZGOK Rzędów przypomniały uczniom zasady segregowania odpadów oraz sprawdziły ich wiedzę w tym zakresie. Dla uczniów klas IV-VI przedstawienie o niezwykłym znaczeniu wody w przyrodzie i w życiu człowieka zaprezentowali uczniowie klasy VIII d pod kierunkiem pani Marzeny Kos.

Równolegle w sali nr 19 uczniowie mieli okazję obejrzeć doświadczenia chemiczne przeprowadzane przez młodych chemików z klasy VIII c pod czujnym okiem pana Zdzisław Pizura. Chętni uczniowie mogli również uczestniczyć w grach edukacyjnych przygotowanych na specjalnych stoiskach Nadleśnictwa i ZGOK-u.

Tematyce ekologicznej poświęcony był również quiz dla uczniów klas I-III i IV-VI, sprawdzający znajomość słownictwa w języku angielskim związanego z ekologią i ochroną przyrody.

Obchody Dnia Ziemi zostały zorganizowane dzięki współpracy nauczycieli: Ewy Kowalskiej, Ewy Marek, Renaty Janeczko, Agnieszki Barańskiej, Marzeny Kos, Marka Chodurka, Zdzisława Pizura, Beaty Boroń-Sitko. Nad oprawą muzyczną całości czuwał Marek Chodurek, a dekoracje zostały wykonane przez nauczycielki świetlicy: Małgorzatę Krzysztofik i Paulinę Małas.

„All for Earth, Earth for All” - „Wszyscy dla Ziemi, Ziemia dla wszystkich”- to jedno z haseł pikniku. Ma ono przypominać dorosłym i dzieciom, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i wszyscy powinniśmy ją chronić i dbać o nią każdego dnia.

Renata Janeczko, Beata Boroń-Sitko

Uczennica klasy 3 mówi do mikrofonu

Uczniowie klas 1-3  siedzą na widowni

Uczniowie klas 4-6 na widowni