Finaliści Diecezjalnej Olimpiady Wiedzy Liturgicznej

Jakub Pizur i Alicja Czerw z kl. VI „b” Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie oraz Agata Dziewierz i Diana Misiaczyńska z kl. III „a” z Gimnazjum zdobyli tytuł finalistów XVI Diecezjalnej Olimpiady Wiedzy Liturgicznej. Tematem tegorocznej edycji były: „Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego. Bierzmowanie”. Uroczysta gala odbyła się 11 grudnia w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu, podczas której uczniowie odebrali nagrody z rąk ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza – ordynariusza diecezji sandomierskiej.

Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach – uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej i III klas gimnazjum. Finaliści mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 20 pytań. Wręczając finalistom nagrody oraz dyplomy uczestnictwa, bp Krzysztof Nitkiewicz zauważył, że wiedza religijna pozwala głębiej przeżywać wiarę. – „Już starożytni mędrcy mówili, że nieznane nie pociąga. Dlatego bardzo się cieszę z waszego uczestnictwa w olimpiadzie i wyników, jakie uzyskaliście. Kiedy spotkamy się podczas bierzmowania, będę spokojny o wasze przygotowanie, wiedząc, że mam przed sobą młodych świadomych wielkiego Bożego daru, jaki otrzymują” – powiedział ordynariusz.

Olimpiada przebiegała najpierw na etapie szkolnym i dekanalnym, a następnie zwycięzcy zmierzyli się w finale diecezjalnym. Uczestnicy wykazali się naprawdę dużą wiedzą. W kategorii uczniów klas starszych o miejscach na podium zadecydowała dogrywka.

Finalistom z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie serdecznie gratulujemy.

tekst: Agata Bazak, zdjęcia: ks. Tomasz Lis

13-12-2018, Marek Poniewierka