Górnik z wizytą w szkole

Górnik z Kopalni Siarki w Osieku z wizytą w szkole

Dlaczego na mundurze górniczym jest 29 guzików? Co to jest czako i co oznaczają różne kolory pióropuszy na górniczych czapkach? Między innymi odpowiedzi na te pytania poznali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie podczas wizyty górnika z Kopalni Siarki w Osieku.

Grudzień to miesiąc, który kojarzy się nie tylko z Mikołajem, Świętami Bożego Narodzenia, ale także z ,,Barbórką". Z tej okazji w środę 11 grudnia na zaproszenie klasy II „c” Szkołę Podstawową nr 2 w Staszowie odwiedził Norbert Seremak górnik z Kopalni Siarki w Osieku Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol.

W spotkaniu, oprócz klasy II „c” udział wzięli uczniowie z trzech innych klas. W sumie ponad 80 dzieci miało okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat pracy górnika i tego w jaki sposób wydobywa się siarkę. Była to również okazja do obejrzenia galowego stroju górnika i górniczej czapki, czyli czako. Uczniowie dowiedzieli się, że czarne pióropusze noszą zwykli górnicy, białe - inżynierowie, sztygarzy, technicy, czerwone pióropusze mają członkowie orkiestry górniczej, zaś zielone noszą dyrektorzy kopalni.

A dlaczego górniczy mundur ma 29 guzików? Bo tyle lat żyła św. Barbara. patronka górników, ale też hutników, marynarzy, rybaków i wielu innych. Uczniowie poznali historię życia św. Barbary. Z zaciekawieniem wysłuchali opowieści i chętnie pytali górnika o interesujące ich sprawy, wydarzenia z życia kopalni i ciekawostki związane z górniczą pracą.

Na zakończenie dzieci zostały poczęstowane cukierkami i otrzymały materiały informacyjne oraz górnicze czaka do samodzielnego wykonania.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kuraś

Więcej zdjęć >>