Hanna Januszewska-Moszyńska - Autorzy naszych lektur

20 kwietnia 1905 roku w Warszawie urodziła się Hanna Januszewska-Moszyńska.

Prozaik, poetka, autorka sztuk scenicznych, książek dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych, tłumaczka. Ukończyła studia na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, zadebiutowała tomikiem wierszy zatytułowanym „Poezje” w 1920.. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej nawiązała współpracę z czasopismami dla dzieci, jak „Płomyczek” oraz „Płomyk”. Podczas II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu i pracowała w konspiracyjnych wydawnictwach. Po zakończeniu działań wojennych zamieszkała w Łodzi, gdzie objęła funkcję redaktora w tamtejszym oddziale Polskiego Radia. Po kilku latach w 1948 wróciła jednak do swojej rodzinnej Warszawy i podjęła współpracę z popularnymi czasopismami dla dzieci jak „Świerszczyk” oraz „Miś”, a także powróciła do pisania dla magazynów, z którymi związana była jeszcze przed wybuchem wojny. Jej twórczość obejmowała wiersze, bajki, opowiadania, których kanwą często były opowiadania ludowe, polski folklor, wydarzenia historyczne. Hanna Januszewska-Moszyńska obok pisania tekstów prozatorskich i utworów poetyckich tworzyła także sztuki teatralne oraz słuchowiska. Książka „Bajki o czterech wiatrach” jest wpisana na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena. Poza twórczością własną pisarka była tłumaczką oraz dokonywała adaptacji i opracowań dzieł innych autorów m.in. Marii Konopnickiej, Charlesa Perraulta i Hansa Ch. Andersena. Publikacje Januszewskiej-Moszyńskiej cieszą się dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale również za granicą, gdzie zostały wydane w przekładach na wiele języków obcych.

Na wniosek polskich dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu. W uznaniu wartości pedagogicznych Hannę Januszewską wielokrotnie odznaczano i nominowano do nagród państwowych (nagroda Prezesa Rady Ministrów, nagroda Premio Europeo). W 1980 otrzymała nagrodę państwową I stopnia. Oprócz posiadania licznych wyróżnień literackich, pisarka odznaczono również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Medalem 10-lecia Polski Ludowej. Hanna Januszewska była poetką, tłumaczką literatury, a także jedną z najwybitniejszych XX-wiecznych polskich prozaiczek.

Hanna Januszewska-Moszyńska zmarła 18 lipca 1980 roku w Warszawie. Została pochowana na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Mimo że od jej śmierci minęło już czterdzieści lat, to do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością jako autorka znakomitych, ponadczasowych publikacji dla dzieci i młodzieży, w których często wykorzystywała motywy ludowe oraz historyczne. Oprócz własnych tekstów, spośród których jednym z najbardziej znanych jest „Pyza na polskich dróżkach”, pisarka dokonywała również przekładów i opracowań najpopularniejszych utworów światowej literatury dziecięcej, jak przykładowo „Kot w butach”.

To co warto zapamiętać:

20 kwietnia 1905 roku urodziła się HANNA JANUSZEWSKA, prozaik, poetka,

tłumaczka, autorka sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych, wielu zbiorów

wierszy, baśni i bajek dla dzieci, m. in.: Z góry na Mazury, Siwa Gąska, siwa,

O Flisaku i Przydróżce, Bajki o czterech wiatrach (książka wpisana na Listę

Honorową im. H. Ch. Andersena). (zmarła 18 VII 1980)

115. rocznica urodzin

40. rocznica śmierci

Książki autorstwa H. Januszewskiej znajdujące się w naszej bibliotece:

• Bajki o czterech wiatrach
  • Jak polska Pyza wędrowała