I KONGRES EDUKACJI PRZYSZŁOŚCI

W dniach 3-4 października odbywał się w Kielcach I Kongres Edukacji Przyszłości.

Impreza zgromadziła około 600 pedagogów, kuratorów z prawie wszystkich województw oraz ekspertów edukacyjnych. W inauguracji wzięli udział: Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski, Wojciech Lubawski prezydent Kielc, Adam Jarubas marszałek województwa świętokrzyskiego, Kazimierz Mądzik świętokrzyski kurator oświaty, senator Krzysztof Słoń oraz Jacek Wołowiec dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Motto pierwszego dnia kongresu brzmiało: Kreatywnie i innowacyjnie w edukacji. Nauczycielka E. Szymańska reprezentowała szkołę podczas tego wydarzenia.

Prelekcje, wykłady, prezentacje oraz wystawy prezentowały różne oblicza współczesnej edukacji oraz jej przyszłości. W bardzo interesującym wykładzie z neurodydaktyki dr Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego przekonywał, że posiadanie najnowszej wiedzy o możliwościach ludzkiego rozumu istotnie może zmienić relacje uczeń-nauczyciel. Gabriela Borowczyk, pomysłodawczyni zastosowania w procesie uczenia się i nauczania myślenia wizualnego zachęcała do sketchnotingu jako innowacji dydaktycznej. Kolejny prelegent Maciej Winiarek z Fundacji TOCFE inc. podkreślał konieczność wdrażania myślenia krytycznego w edukacji, a Marcin Marciniak-Mierzejewski z Instytutu Badań Edukacyjnych zaprezentował Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK), który ujednolica kryteria kwalifikacji zawodowych niezależnie od typu szkoły. Nauczanie hybrydowe, czyli gdzie leży złoty środek pomiędzy tradycyjnymi pomocami a wirtualnymi objaśniał Lech Wikaryjczyk z Learnetic SA, a prezentacja Marcina Bochenka dyrektora Pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego NASK Od cyfrowej szkoły do cyfrowego społeczeństwa i Anny Trawki z ŚCDN o Edukacji w "chmurze" dotyczyły kwestii wykorzystania narzędzi TIK w edukacji.

Następnie dwie przedstawicielki ze szkół z Ostrowca zaprezentowały przykłady tzw. dobrych praktyk edukacyjnych. Siostra Zofia Kuska dyrektor Katolickiego Zespołu Edukacyjnego zaprezentowała zalety tutoringu, czyli nauczania spersonalizowanego, a dr Kinga Wnuk dyrektor "Konarskiego" przekonywała, że LEGO education ( zastosowanie specjalnych zestawów klocków Lego w procesie nauczania różnych przedmiotów; od przedszkolaka do maturzysty)to innowacja dydaktyczna, którą warto powielać. Na zakończenie pierwszego dnia kongresu O kompetencjach cyfrowych w edukacji przyszłości mówiła Ola Dykta szkoleniowiec, nauczyciel, ambasador marki MAC Technologie. Drugi dzień kongresu był poświęcony edukacji zawodowej, mobilnemu pracownikowi przyszłości, itd.

Spotkaniom towarzyszyły targi książki oraz pokazy nowych technologii w edukacji. Duże zainteresowanie wzbudzały drukarki 3D, które stworzyły m.in. replikę rzeźby Wenus z Milo, a także urządzenia YOUTHWORK , czyli "okulary" rzeczywistości wirtualnej. Swoje stoiska miały też szkoły regionu, m.in. Zespół Szkół z Połańca prezentował swoje nagrodzone roboty. Imprezą towarzyszącą był turniej szachowy, w którym brali udział nasi uczniowie. Tego typu spotkania są okazją do poznania nowych trendów w kształceniu i dydaktyce oraz są motywacją do doskonalenia zawodowego.

Tekst, zdjęcia: mgr Elżbieta Szymańska

Więcej zdjęć >>