II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim

Kolejny sukces Pauliny

i młodzieży”. Zaszczytne, drugie miejsce zajęła uczennica kl. III a gimnazjum Paulina Dziewierz, której esej szczególnie zapadł w pamięć i serce jurorom. Opiekunem oraz redaktorem literackiej pracy Pauliny była pani mgr Małgorzata Rajca.

Była to edycja wyjątkowa, ponieważ w tym roku tematyka konkursu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży w całej Polsce, wpłynęło ponad 500 prac. Konkurs miał na celu przybliżenie młodym artystom postaci dwóch świętych: św. Mikołaja- biskupa Miry oraz św. Stanisława Kostki i wpisywał się w tradycyjne już lubelskie wydarzenie – Orszak Świętego Mikołaja.

Finał konkursu miał miejsce w Filharmonii Lubelskiej i uświetniony został spektaklem pt. „Musical o Świętym Mikołaju” w wykonaniu zespołu
o międzynarodowej sławie - Scholares Minores pro Musica Antiqua , chóru Szczygiełki i młodzieżowego Teatru Panopticum. Na scenie wystąpiło kilkadziesiąt osób. Można było podziwiać barwne stroje i stare renesansowe instrumenty oraz piękny śpiew i nastrojową muzykę. Musical powstał dla uhonorowania prawdziwego Świętego Mikołaja i mówił o nieprzemijających wartościach, takich jak dobroć, miłość, wychowanie i szlachetność.

W swojej pracy uczennica pokazała, że współczesny świat potrzebuje sensu w oparciu o życie i działalność wyżej wymienionych świętych. Udowodniła, jak ważne jest zwracanie uwagi na małe rzeczy, umiejętność odnalezienia celu swojego życia i dostrzeganie zwykłych – niezwykłych – świętych - wokół nas.

Tekst: Paulina Dziewierz

Zdjęcia: Dorota Dziewierz