III Świętokrzyski Kongres Dwujęzyczności

15 listopada 2022 roku odbył się na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbył się III Świętokrzyski Kongres Dwujęzyczności, który rozpoczął kolejną edycję projektu „Nauczanie Dwujęzyczne”. Współorganizatorem wydarzenia było Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

W Kongresie uczestniczyły dwie nauczycielki naszej szkoły – Anna Walas i Elżbieta Szymańska. Tematyka wydarzenia jest szczególnie bliska naszej placówce z racji zdobycia przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie Akredytacji Erasmus + na lata 2021-2027 i realizacją jednego z celów Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły, którym jest wprowadzenia nauczania dwujęzycznego.

W pierwszej części Kongresu uczestnicy wysłuchali wykładu Małgorzaty Łakomiec, dyrektor ŚCDN w Kielcach, pt. „Świętokrzyski model dwujęzyczności” oraz Piotra Zimocha, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii pt.„Świętokrzyska dwujęzyczność”. Następnie głos zabrała Izabela Krzak-Borkowska, kierownik Pracowni Informacji Pedagogicznej i Języków ObcychŚCDN w Kielcach, która przedstawiła projekt „Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki”. Kolejnym prelegentem był Artur Stępniak, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Bilinguis z wykładem „Wyzwania edukacji dwujęzycznej w kraju”. Na koniec pierwszej części Monika Regulska, przedstawiciel FRSE, wystąpiła z prezentacją pt. „Program eTwinning – rozwój zawodowy w Twoim regionie”.

W drugiej części Kongresu uczestnicy mogli uczestniczyć w warsztatowych sesjach tematycznych. Wydarzeniu towarzyszyły targi wydawnictw specjalizujących się w podręcznikach do nauki języków obcych i książkach obcojęzycznych.

Wydarzenie można ocenić jako owocne i niezwykle motywujące dla szkół, które wzorem innych placówek chcą wprowadzić nauczanie dwujęzyczne do swojej oferty.

Stoisko z książkami w języku angielskim

Sprzedawca przy stoisku z książkami

Kobieta w auli

Kobieta w auli mówiąca do mikrofonu