Józef Jaroń – ofiara Katynia

Każda rocznica Zbrodni Katyńskiej skłania do głębokiej refleksji nad jej przyczynami, przebiegiem i konsekwencjami. Ofiarą katyńskiego ludobójstwa padło co najmniej 21857 polskich obywateli. Jedną z ofiar był Józef Jaroń – oficer Wojska Polskiego ze Staszowa, nauczyciel, kierownik Szkoły Powszechnej nr 2.

Od 1929 r. pracował w Szkole Żeńskiej, późniejszej staszowskiej „dwójce”, jako kierownik oraz nauczyciel muzyki i śpiewu. Przed agresją niemiecką na Polskę został zmobilizowany do improwizowanego 4. batalionu 94. Pułku Piechoty Rezerwowej, formowanego na bazie ośrodka zapasowego żandarmerii w Staszowie. W wojnie obronnej Polski, we wrześniu 1939 r. walczył w rejonie Wielowsi i Zawichostu.

Po 17 września i wkroczeniu Sowietów do Polski, został aresztowany przez NKWD. Wraz z tysiącami innych polskich oficerów, został osadzony w jenieckim obozie specjalnym NKWD w Kozielsku. Przesłał stamtąd przejmujący list do żony i dzieci.

Józef Jaroń został zamordowany i pogrzebany w Lesie Katyńskim koło Smoleńska. Jego nazwisko figuruje na liście wywozowej jeńców obozu kozielskiego nr 29/3, pod pozycją 8. Podczas ekshumacji zbiorowych mogił w Katyniu w 1943 r., zwłoki Józefa zostały zidentyfikowane i zarejestrowane przez Międzynarodową Komisję Lekarską.

Jego osoba jest upamiętniona na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Tablice z jego nazwiskiem znajdują się także w Warszawie, Krakowie, Przemyślu, Nowym i Starym Sączu oraz Staszowie.

W uznaniu zasług dla Polski, decyzją Ministra Obrony Narodowej RP z 5 października 2007 r. Józef Jaroń został pośmiertnie awansowany na stopień kapitana Wojska Polskiego.

Agata Bazak

14-04-2021, Zbigniew Maruszewski