Komunikat Dyrektora PSP nr 2 w sprawie zasad nauczania i oceniania

Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowa nr 2
im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie
z dnia 15.05.2020 r.
w sprawie określenia zasad nauczania i oceniania w czasie kształcenia zdalnego

1. Organizacja pracy uczniów i nauczycieli przebiega zgodnie z zaleceniami zawartymi w Zarządzeniu nr 19/2020 z dnia 24.03.2020 r. i Zarządzeniu nr 21/2020 z dnia 14.05.2020 r. Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie

2. Każdy uczeń oraz rodzic/opiekun otrzymuje od nauczycieli zgodnie z planem lekcji w danym dniu temat, polecenia i zadania do wykonania, a także formę zaliczenia z określonym terminem.

3. Jeżeli uczeń nie wykazuje aktywności z danego przedmiotu, nauczyciel przedmiotu zawiadamia wychowawcę klasy, który telefonicznie wzywa rodzica do kontroli pracy dziecka. Jeżeli rodzic nie odbiera telefonu wtedy wychowawca przekazuje informację do pedagoga, który postępuje zgodnie z przyjętymi procedurami. W razie nieskuteczności podejmowanych działań, pedagog przekazuje sprawę do dyrektora szkoły, który uruchamia postępowanie zgodnie z procedurą braku komunikacji
z nauczycielem w zdalnym nauczaniu.

4. Zasady komunikacji z uczniami określa każdy nauczyciel i przekazuje uczniom i rodzicom.

5. W pracy z uczniami nauczyciele uwzględniają potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci i uczniów, w tym dzieci
i uczniów objętych kształceniem specjalnym, uczęszczających na zajęcia rewalidacyjne, terapeutyczne, korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne oraz dydaktyczno-wyrównawcze.

6. Nauczyciele prowadząc zajęcia z uczniami łączą przemiennie kształcenie z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia.

7. Nauczyciele dokumentują swoją pracę systematycznie prowadząc dziennik elektroniczny oraz składając cotygodniowe sprawozdania z przebiegu nauczania zdalnego.

8. Ocenianie ucznia obejmuje:

a) aktywność i zaangażowanie;

b) systematyczność wykonywania zadań, poleceń, innych prac;

c) prezentacje multimedialne;

d) różne formy wypowiedzi pisemnej;

e) karty pracy;

f) wykonywanie zadań na platformach edukacyjnych lub stronach internetowych wskazanych przez nauczycieli;

g) zadania wykonywane w formie projektu;

h) sprawdziany, kartkówki wykonywane na platformach edukacyjnych lub w inny sposób czy formie wskazanej przez nauczyciela.

i) wytwory prac dzieci i uczniów

9. Egzamin klasyfikacyjny, poprawkowy lub sprawdzający wiadomości i umiejętności ucznia odbywa się na platformie edukacyjnej wskazanej przez nauczyciela. Natomiast forma ustna egzaminu odbywa się poprzez rodzaj ,,wideokonferencji”,
w której uczestniczą członkowie odpowiedniej komisji oraz uczeń. Podanie o dopuszczenie ucznia do odpowiedniego egzaminu rodzic/opiekun ucznia składa elektronicznie na adres szkoły: sekretariat212@wp.pl Pozostałe kwestie, warunki i tryb ustalania oceny reguluje Statut Szkoły dostępny na stronie internetowej szkoły.

10. Roczną ocenę z zachowania wystawia wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli oraz innych uczniów danej klasy, biorąc pod uwagę ocenę semestralną z zachowania oraz zaangażowanie i pracę ucznia w czasie kształcenia na odległość.

11. Nauczyciel ustala ocenę roczną z danego przedmiotu, biorąc pod uwagę ocenę semestralną, dotychczasowe oceny uzyskane przed 12 marca 2020 r., oceny uzyskane w czasie kształcenia na odległość oraz wkład pracy i zaangażowanie ucznia.

12. Szczegółowe zasady oceniania kształcenia zdalnego z poszczególnych przedmiotów zawarte są w aneksach do PSO.

13. Rodzice, uczniowie oraz nauczyciele mogą korzystać z pomocy pedagoga lub psychologa szkolnego w sposób określony przez dyrektora szkoły (informacja dostępna na stronie szkoły i wysłana przez dziennik elektroniczny).

14. Nauczyciel, po uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicem/opiekunem, może prowadzić na terenie szkoły dobrowolne konsultacje przedmiotowe (od 25 maja br.).

15. Na terenie szkoły, po uzgodnieniu z rodzicami, mogą odbywać się indywidualne zajęcia rewalidacyjne(od 18 maja br.)

Ocenianie wiedzy i umiejętności w trakcie trwania zdalnego nauczania może ulegać modyfikacji w związku z pojawiającymi się nowymi okolicznościami lub w związku z zachodzącymi zmianami w prawie oświatowym.

Pozostałe kwestie reguluje Statut Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie.

15-05-2020, Marek Poniewierka