Konferencja: Uczymy otwartości. Edukacja włączająca

W czwartek, 23 marca 2023 r. odbyła się konferencja dla nauczycieli naszego województwa na wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakres tematyczny obejmował szanse i wyzwania edukacji włączającej, istotne kwestie tego typu edukacji, a także rolę uważnego nauczyciela w szkolnej ocenie funkcjonalnej. W trakcie konferencji prelegenci zaprezentowali istniejące rozwiązania, które mają na celu wsparcie pracy szkół i przedszkoli.

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty: „Wykorzystanie IT w pracy ze zróżnicowanymi potrzebami” przygotowane przez Podkarpackie Centrum Edukacji w Rzeszowie. Podczas zebrania podkreślono znaczenie narzędzi IT jako pomocy w niwelowaniu dysfunkcji, motywowaniu uczniów do wzbogacania wiedzy oraz wyrównywania braków i nadrabiania zaległości. Prelegentem był wieloletni nauczyciel-praktyk i entuzjasta zastosowania technologii komputerowej w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami. Ta grupa uczniów jest szeroko definiowana, bo zalicza się do niej zarówno dzieci z różnymi dysfunkcjami zdrowotnymi jak i uczniów szczególnie uzdolnionych. Zaprezentowano przykłady dobrych praktyk w zakresie stosowania IT w pracy z takimi uczniami. Na przykład na platformie ZPE znajdują się Lektury dostępne [to multimedialne książki pomocnicze do edukacji językowej i polonistycznej wraz z odpowiadającymi im materiałami ćwiczeniowymi, które służą utrwalaniu wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych. Uczniowie z niepełnosprawnościami mający trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się często mają utrudniony dostęp do tekstów literackich. Barierę może stanowić w szczególności język utworów oraz ich charakter. Trudności powodują, że wielu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pozbawionych jest możliwości obcowania z kanonem literatury polskiej, a tym samym z dużym fragmentem kultury narodowej. https://zpe.gov.pl/a/lektury-dostepne/D1HUbVOK5l ]. Najciekawsze prezentacje dotyczyły wykorzystania poniższych aplikacji i programów:

Google Arts & Culture, [zawierająca kolekcje muzealne, dzieła sztuki, artefakty], Zintegrowana Platforma Edukacyjna [Lektury dostępne], Jamboard.Google.com, Eduterapeutica, Printoteka, Pszczółka – praktyczna pomoc w nauce czytania i terapii dysleksji, Jasnopis.pl (aplikacje oceniające zrozumiałość tekstów użytkowych), Wakeled - Inspirownia Edukacyjna.

Konferencja była bardzo wartościowym spotkaniem. Wystąpienia i prezentacje potwierdziły, że IT jest bardzo ważnym elementem edukacji współczesnego ucznia ze zróżnicowanymi potrzebami. Warto zapoznać się z tymi materiałami i aplikacjami, by udoskonalić i uatrakcyjnić zajęcia z uczniami.

Elżbieta Szymańska

Prezentacja slajdu Walory edukacyjne IT w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Prezentacja slajdu Strona edukacyjna: mTalent

Prezentacja slajdu Zintegrowana Platforma Edukacyjna/materiały łatwe do czytania