Konkurs historyczny o I. J. Paderewskim dla uczniów PSP nr 2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KONKURS HISTORYCZNY

DLA UCZNIÓW

PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2

IM. IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO

W STASZOWIE

IGNACY JAN PADEREWSKI (1860 – 1941) – JEGO ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ

W 100 – LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

REGULAMIN:

1. Organizator:

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie

2. Cele konkursu:

• Propagowanie oraz przybliżanie uczniom dokonań politycznych i artystycznych Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego, męża stanu i polityka.przypomnienie postaci Ignacego Jana Paderewskiego,

• Popularyzowanie wiedzy historycznej dotyczącej walki o niepodległość Polski,

• Kształtowanie postaw patriotycznych.

• Rozwijanie umiejętności wyszukiwania i korzystania z informacji zawartych w różnych źródłach.

3. Warunki uczestnictwa:

• Konkurs jest skierowany do uczniów klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych, ósmych szkoły podstawowej i klas trzecich gimnazjum

• Oparty jest na współzawodnictwie indywidualnym,

• Tematyka konkursu dotyczy życia i działalności Ignacego Jana Paderewskiego,

• Formą sprawdzenia wiedzy będzie test zawierający zadania otwarte,

• Na rozwiązanie zadań przeznaczamy 45 minut,

• Przystąpienie uczniów do Konkursu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Konkursu

Zgłoszenia:

Zgłoszenia przyjmują panie Renata Janeczko i Marzanna Baran do piątku, 26.10.2018 r.

5. Termin:

Konkurs odbędzie się w poniedziałek 29 października 2018 r. o godz. 11.30

6. Nagrody: nagrody, dyplomy, upominki (I-III miejsce oraz wyróżnienia).

7. Ocena prac:

• Prace oceni komisja konkursowa powołana przez organizatora.

• Testy konkursowe zostaną opracowane na podstawie podanej bibliografii.

8. Wyniki konkursu:

• o terminie uroczystego podsumowania konkursu i ogłoszenia wyników wszyscy zainteresowani zostaną powiadomieni.

9. Źródła wiedzy na temat Ignacego Jana Paderewskiego:

Opracowania

• Maria Śladowska "Ignacy Jan Paderewski" Warszawa 2008, Wydawnictwo Sejmowe

 Marian Marek Drozdowski, Ignacy Jan Paderewski: zarys biografii politycznej, Warszawa 1979 [lub wyd. późniejsze].  Halina Lorkowska, Ignacy Jan Paderewski: człowiek i dzieło, Poznań 2013.

 Perkowska-Waszek Małgorzata, Ignacy Jan Paderewski o sobie. Zarys biografii wzbogacony listami, Kąśna Dolna-Tarnów, 2004.

 Piber Andrzej, Droga do sławy. Ignacy Paderewski w latach 1860-1902, Warszawa 1982.

 Przybylski Henryk, Paderewski. Między muzyką a polityką, Katowice 1992.

 Śladowska Maria, Działalność społeczna i polityczna Ignacego Jana Paderewskiego w świetle dokumentów z lat 1917-1941 z Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie, "Kronika Zamkowa" 1-2/51-52 (2006), s. 155-188.

 Zamoyski Adam, Paderewski, New York 1982; [wyd. pol. Warszawa 1992].

 Z panteonu wielkich Polaków: Ignacy Jan Paderewski. Album Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, wybór tekstów i ilustracji Kazimierz Roman Czekaj Haag, Bazylea-Kraków-Warszawa 2010.

Portale internetowe odnoszące się do życia i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego:

• Strona internetowa PSP2 (zs2.staszow.pl)

 Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX Wieku im. I. J. Paderewskiego (tam dalsze odnośniki, m.in. „Paderewski w Internecie”): http://www.paderewski.muzykologia.uj.edu.pl/osrodek

 I.J. Paderewski w serwisie Culture.pl: http://culture.pl/pl/tworca/ignacy-jan-paderewski

 Zbiór fotografii w zbiorach cyfrowej biblioteki Polona: https://polona.pl/search/?query=Ignacy_Jan_Paderewski&filters=category:photograph s,public:1,hasTextContent:0

10. Uwagi dodatkowe:

• udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody – przez uczestników i ich opiekunów – na przetwarzanie ich danych osobowych przez Organizatora oraz na publiczne – w tym w mediach – wykorzystanie danych osobowych.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!

19-10-2018, Marek Poniewierka