Książka o Józefie Jaroniu, dyrektorze Szkoły nr 2 w Staszowie

Książka o Józefie Jaroniu, synu ziemi rzeszowskiej, sądeckiej i staszowskiej

Na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. „Józef Jaroń. Legionista, nauczyciel, więzień Kozielska” autorstwa Agaty Łucji Bazak. Przedstawia ona życiową drogę Józefa Jaronia, syna ziemi rzeszowskiej (Podkarpacie), sądeckiej (Małopolska) i staszowskiej (dawne województwo kieleckie, późniejsze tarnobrzeskie, a obecnie świętokrzyskie) – legionisty, nauczyciela, żołnierza Wojska Polskiego, więźnia obozu w Kozielsku, zamordowanego w bestialski sposób w Katyniu przez NKWD.

Ideą książki jest upamiętnienie nieznanego szerszemu gronu bohatera, który przyczynił się do odzyskania niepodległości w latach 1914-1918, włożył wkład w kształtowanie i obronę granic II Rzeczypospolitej Polskiej oraz w budowę jej struktur w okresie międzywojennym, poprzez działania zwłaszcza na płaszczyźnie lokalnej i regionalnej.

Józef Jaroń urodził się Rzeszowie, kształcił w Nowym i Starym Sączu, pracował w Mściowie, Gągolinie, Ossali i Staszowie. Był normalnym człowiekiem, mężem, ojcem, nauczycielem, oddanym bezgranicznie swojej rodzinie i uczniom, ale był też żołnierzem, który walczył o wolną Polskę. Te zwyczajne ludzkie cechy, jakie miał, podkreślają najgłębszy wymiar jego bohaterstwa.

Publikacja powstała w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jako hołd oddany człowiekowi, który walczył w imię tych ideałów, które wpojono mu w domu rodzinnym, szkole powszechnej, gimnazjum, na studiach i w służbie wojskowej.

Walor książki podnoszą fotografie i dokumenty, nigdzie dotąd niepublikowane. Ciekawostką są liczne zdjęcia grona pedagogicznego i uczniów szkoły z Gągolina, Ossali i Staszowa z lat 1918-1939 oraz zdjęcia Józefa Jaronia z rodziną, a także ze służby wojskowej, w tym fotografie ukazujące 1. Pułk Strzelców Podhalańskich, Kompanię Odwodową 19. Baonu Korpusu Ochrony Pogranicza i 2. Pułk Piechoty Legionów Polskich. Zamieszczony jest tam również jego list napisany do żony i dzieci z obozu jenieckiego w Kozielsku.

Kto interesuje się historią odzyskania przez Polskę niepodległości, okresem międzywojennym, kampanią wrześniową 1939 roku oraz losem polskich żołnierzy zamordowanych w Katyniu w 1940 r., to ta książka z pewnością dostarczy wielu ciekawych i historycznych faktów. Ukazała się zarówno w formie papierowej (okładka miękka), jak i elektronicznej (ebook).

I. Książkę w formie papierowej można zamówić:

II. Książkę w formie elektronicznej można zamówić:

1. https://woblink.com/autor/agata-lucja-bazak-12269

2. http://www.taniaksiazka.pl/Szukaj/q-Agata+%A3ucja+Bazak

III. Książkę w formie papierowej w Staszowie można zobaczyć w sklepach pana Artura Garbackiego (ul. Jana Pawła II 10 i Rynek 25).

28-05-2018, Marek Poniewierka