Kto ty jesteś? - Polak mały

Listopad to jesienny miesiąc który skłania nas do zadumy i wracania pamięcią do przeszłości. Pierwszego listopada odwiedzamy groby zmarłych , 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Te dwa wydarzenia połączone są ze sobą pamięcią o Tych, którzy walczyli o naszą wolność. Podczas uroczystości listopadowych wielokrotnie słychać słowo: patriota i patriotyzm. A co ono oznacza?

Uczniowie klasy II b dowiedzieli się z podręcznika że : „Patriota to po prostu ktoś, kto kocha swoją ojczyznę”. A jak mamy kochać taką dużą ojczyznę? Ojczyzna to wszystko co jest tuż obok, co jest nam najbliższe – nasze podwórko, droga do szkoły, nasi sąsiedzi, pani w sklepie gdzie codziennie kupujemy bułki, ładne kwiaty na balkonie(…) I jak staramy się żeby naokoło nas było czysto i miło,żeby dobrze się żyło, pomagamy sobie to właśnie kochamy ojczyznę ( Tropiciele WSIP). Z taką wiedzą każdy będzie się starał być patriotą. Znamy już symbole narodowe: godło, flagę i potrafimy zaśpiewać hymn ( nawet cztery zwrotki). Pamiętamy również o miejscach pamięci narodowej gdzie spoczywają żołnierze którzy walczyli o to abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

Uczniowie kl. II b

foto: E. Brożyna