Łączy nas pamięć – Akcja „Żonkile” w naszej szkole

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie włączyła się w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, która przypadła w dniu 19 kwietnia 2023 roku oraz brała udział w akcji „Żonkile”, organizowanej cyklicznie przez Muzeum POLIN w Warszawie. Nasze działania obejmowały szereg inicjatyw, w których uczestniczyli uczniowie klas I b, VIII b, VIII c, VII a, V d, IV a.

W klasie pierwszej dzieci wysłuchały opowiadania Zofii Staneckiej „Pamięć Drobinek” i wykonały rysunki dotyczące treści opowiadania według scenariusza zamieszczonego na stronie internetowej muzeum. Zajęcia poprowadziła Edyta Brożyna. Odwiedziły również staszowski cmentarz żydowski, gdzie oddały hołd dawnym mieszkańcom miasta.

Z kolei klasy ósme uczestniczyły w lekcjach języka polskiego, podczas których poznawały historię powstania w getcie warszawskim widzianą oczami świadka historii Marka Edelmana, przedstawioną w reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem” autorstwa Hanny Krall. Była to animacja na podstawie tej książki prezentująca trzy wybrane plany czasowe: czas II wojny światowej, lata 60. i 70. XX wieku. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytaniao wartości były osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Lekcje oparto na muzealnych materiałach dydaktycznych. Przeprowadziły je nauczycielki: Małgorzata Rajca i Elżbieta Szymańska.

Kolejnym wydarzeniem była okolicznościowa lekcja historii. Dyrektor dr Dariusz Kubalski przygotował dla młodzieży prezentację o społeczności żydowskiej naszego miasta, miejscach, które upamiętniają współistnienie Polaków i Żydów oraz przedstawił swoją najnowszą książkę pt. „Po drugiej stronie miasta. Staszowskie getto”, wydaną z okazji 80. rocznicy zagłady getta w Staszowie.

Symbolem tej społeczno – edukacyjnej akcji od lat jest żółty żonkil, dlatego wszyscy uczestnicy tych wydarzeń w naszej szkole zaznaczyli swoją aktywność, nosząc papierowe kwiaty przygotowane przez Edytę Brożynę według specjalnego szablonu udostępnionego przez Muzeum POLIN. Tego typu przedsięwzięcia kultywują pamięć o wspólnej historii Żydów i Polaków.

Organizatorzy:

Elżbieta Szymańska, Edyta Brożyna, Małgorzata Rajca, Dyrektor dr Dariusz Kubalski

Pierwszoklasiści przed pomnikiem na cmentarzu żydowskim w Staszowie

Uczniowie klasy pierwszej przed bramą cmentarza żydowskiego w Staszowie

Lekcja języka polskiego w klasie 8 bLekcja języka polskiego w klasie 8 b

Nauczycielka omawia z uczennicami klasy piątej plakat akcji

Uczniowie klasy 8 c podczas lekcji o powstaniu w getcie warszawskim

Nauczycielka prezentuje uczniom klasy 8 c temat oraz problematykę lekcji

Uczniowie klas 7 i 8 podczas prelekcji dyrektora o getcie w Staszowie

Prezentacja multimedialna dyrektora-historyka w świetlicy szkolnej

Dyrektor Kubalski i uczniowie klas 7 i 8 na spotkaniu okolicznościowym w ramach akcji

Historyk opowiada o swojej najnowszej książce