Lekcja z górnikiem

Z okazji obchodów święta wszystkich górników, zwanego Barbórką, w poniedziałek 12 grudnia 2022 r. naszą szkołę odwiedził Górnik z Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki “Siarkopol” S.A. w Grzybowie. Nasz gość przybył w galowym stroju, który górnicy zakładają na szczególne okazje. Uczniowie mieli szansę przyjrzeć się z bliska czapce, zwanej czako, z godłem górniczym i lśniącym białym pióropuszem. Górnik zwrócił uwagę na pióropusz i wytłumaczył, co oznaczają poszczególne jego kolory oraz jaka funkcja górnika przypisana jest do każdego z nich. Przypomniał także legendę o pierścieniu Św. Kingi. Gość starał się odpowiedzieć na wszystkie zadawane przez dzieci pytania. Uczniowie mieli również okazję przymierzyć czako i pozować do wspólnych pamiątkowych zdjęć.

Patrycja Miska

Zdjęcia: Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „ Siarkopol” S.A. w Grzybowie

Certyfikat uczestnictwa  w cyklu Barbórkowym Lekcja z górnikiem dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie

Uczniowie siedzący na widowni słuchają opowieści dwóch górników