Palmy wielkanocne naszych uczniów

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie: Kamila Broncel z klasy IV „a”, Maja Ptak z klasy IV „a”, Magdalena Małas z klasy IV „b” oraz Kamil Wojtasiński z klasy VIII „c” reprezentowali naszą szkołę podczas diecezjalnego konkursu na najładniejszą palmę wielkanocną. Organizatorem przedsięwzięcia było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Sandomierskiej.

Celem konkursu było popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą. Ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych. Rozbudzenie inwencji twórczej oraz kreatywności, a także przekaz wartości i tradycji ludowej.

Warto zauważyć, że palma wielkanocna lub zastępująca ją gałązka wierzbowa jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. Zwyczaj święcenia palm znany jest w Polsce od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania. Obok wierzby używano również gałązek malin i poprzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniach z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. Do dekoracji służą m.in. zasuszone kwiaty, trawy i zboża. Można wykorzystać także żywe kwiaty bądź wykonać je z bibuły. Bibułowe kwiaty i tasiemki, to jeden z podstawowych elementów tradycyjnych, a zarazem barwnych palm wielkanocnych.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia palm wielkanocnych naszych uczniów, które reprezentowały naszą szkołę w/w konkursie.

Agata Bazak

KAMILA BRONCEL, klasa IV a, PSP nr 2 w Staszowie, parafia św. Bartłomieja, kategoria III

MAJA PTAK, klasa IV a, PSP nr 2 w Staszowie, par. św. Bartłomieja, kategoria III

MAGDALENA MAŁAS, klasa IV b, PSP nr 2 w Staszowie, parafia św. Bartłomieja, kategoria III