Posłowie XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Uczniowie naszej szkoły Jakub Rożek i Antoni Fąfara w tym roku szkolnym wzięli udział w projekcie i uzyskali mandaty posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży. Przygotowali audycję radiową o jednym z regionalnych bohaterów narodowych z lat II wojny i okupacji. Tegoroczny temat brzmiał: Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki. Projekt realizowała Kancelaria Sejmu RP we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

W dniach 31.05-01.06.2022 roku chłopcy uczestniczyli w XXVIII sesji SDiM w Warszawie. Bogaty program imprezy obfitował w różne wydarzenia towarzyszące, m.in. zwiedzanie metropolii zasłużonych - Cmentarza na Powązkach, Łazienek Królewskich, Starego Miasta, spotkania z posłami i zaproszonymi gośćmi.

Uczniowie zamieszkali w hotelu „Aramis” i tam też pracowali nad przygotowaniem końcowej uchwały SDiM. W Dniu Dziecka, 1 czerwca 2022 roku młodzi posłowie zebrali się w budynku Sejmu, gdzie spotkali się z klubami poselskimi w Sali Kolumnowej, a następnie rozpoczęli obrady w Sali Posiedzeń. Pani marszałek Elżbieta Witek powitała zebranych. Wśród gości specjalnych znaleźli się, m.in. Rzecznik Praw Dziecka, prezes IPN-u oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Wygłosili oni okolicznościowe przemówienia. Włodzimierz Bernacki reprezentujący MEiN odpowiadał również na pytania młodych posłów. W trakcie obrad mówcy prezentowali swoje stanowiska i opinie na ważne dla nich tematy, np. dotyczące edukacji, ekologii, zdrowia oraz obecnej sytuacji geopolitycznej.

Nasi uczniowie podkreślali, że wystąpienia kolegów i koleżanek z różnych szkół były interesujące, bo zawierały kwestie bliskie ich poglądom. Niestety, Antoniemu Fąfarze zapisanemu na listę nie udało się zabrać głos na mównicy sejmowej z uwagi na ograniczenia czasowe. Pobyt w budynku Sejmu był bardzo ważnym przeżyciem dla naszych uczniów.

"Zaskoczyła mnie wielkość budynku sejmowego oraz charakterystyczna architektura, która „ na żywo” sprawia ogromne wrażenie. Niezwykłym przeżyciem było też spotkanie z posłami różnych klubów parlamentarnych, możliwość rozmowy i zrobienia wspólnych zdjęć" - wspomina Jakub Rożek.

"Sala Posiedzeń jest o wiele większa niż się to wydaje oglądając przekaz telewizyjny. Atmosfera była bardzo uroczysta. Podczas obrad zajmowaliśmy miejsca posłów Jarosława Zielińskiego i Henryka Kowalczyka z Prawa i Sprawiedliwości. Wystąpienia kolegów i koleżanek były bardzo interesujące, poruszały problemy ważne dla młodego Polaka. Ogólnie mówiąc, była to wspaniała przygoda. Mogliśmy poczuć smak prawdziwej pracy parlamentarnej. Te przeżycia na długo pozostaną w mojej pamięci" - dodaje Antoni Fąfara.

Podczas pobytu w Warszawie opiekę nad naszymi posłami sprawował przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Kielcach. Nauczycielami, którzy zainspirowali uczniów i wspierali merytorycznie w pracy nad projektem byli dr Dariusz Kubalski i mgr Elżbieta Szymańska.

Zainteresowani mogą zobaczyć transmisję z obrad XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży na stronie: https://youtu.be/2vuGtu5PSjw

Elżbieta Szymańska, Antoni Fąfara, Jakub Rożek

21-06-2022, Zbigniew Maruszewski