Program "Przyjaciel lasu" w kl. I"d"

Od lutego 2018r. w klasie I "d" rozpoczęto realizację programu "Przyjaciel lasu". Opiekę merytoryczną nad programem oraz wsparcie finansowe objęło Nadleśnictwo Staszów. Jego celem jest kształtowanie szacunku i miłości do przyrody poprzez udział w systematycznych wyjazdach do lasu na terenie gminy Staszów. Inspiracją programu stała się edukacja skandynawska.
Celem naszej pierwszej wycieczki było obserwowanie lasu zimą, poznanie warunków zimowych w lesie i ciekawostek przyrodniczych, rozpoznawanie zwierząt na podstawie tropów oraz dokarmianie ptaków.
Uczniowie dzielnie maszerując po drodze zawieszali przysmaki dla ptaków. Panie Joanna Drożdżowska i Anna Kamińska oprowadziły nas po lesie opowiadając wiele ciekawostek przyrodniczych. Pomogły nam prawidłowo nazwać zwierzęta na podstawie tropów. Podczas wędrówki dzieci wyszukiwały pokarm dostępny dla leśnych mieszkańców. Szukały pod warstwą śniegu pędów traw i mchy. Na trasie wycieczki znaleźliśmy ślady bytowania dzięcioła. Na zakończenie dzieci bawiły się na śniegu jeżdżąc na sankach
i rzucając się śnieżkami.
Szczęśliwe i radosne wróciły do szkoły, mówiąc, że była to "super, udana wycieczka." Stała się oną żywą lekcją przyrody w relaksującym otoczeniu, która pozwoliła nam na bezpośredni kontakt z naturą.
Autor: mgr Izabela Socha
Więcej zdjęć >>