Prośba do mieszkańców Staszowa

Drodzy Mieszkańcy Staszowa!

Poszukuję materiałów, w tym zachowanych wspomnień i dokumentów dotyczących Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie z lat 1918-1939. Jeżeli Państwo posiadacie je w swoich domach to proszę, podzielcie się nimi ze mną.

Zebraną dokumentację chciałabym wykorzystać do powstającej książki o mojej szkole pod tytułem: „Obchody, uroczystości i inne formy z życia staszowskiej Dwójki 1918-1939”. W niniejszej publikacji przewidziano 5 rozdziałów. Rozdział pierwszy będzie nosił tytuł: Szkoła Podstawowa nr 2 w Staszowie do 1939 r. W rozdziale drugim omówione zostaną: Obchody świąt państwowych. Rozdział trzeci będzie opisywał imprezy szkolne. W rozdziale czwartym przedstawiony zostanie udział społeczności szkolnej w uroczystościach lokalnych, a w rozdziale piątym: zaangażowanie uczniów i nauczycieli w uroczystości kościelne.

W 1927 r. omawiana szkoła otrzymała nazwę: 7-klasowa Publiczna Szkoła Powszechna Żeńska. W 1935 r. stała się szkołą koedukacyjną i nosiła nazwę Publiczna Szkoła Powszechna nr 2.

Szkoła Żeńska początkowo mieściła się przy ulicy Kościelnej, w budynku, w którym siedzibę miał później sąd, następnie przy ulicy Krakowskiej, w budynku nieistniejącej obecnie mleczarni, a od 1931 r. swoją siedzibę miała przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego (obecnie to ulica Szkolna). Nieruchomość przy ulicy Piłsudskiego nabyta została od księżnej Róży Radziwiłł. W budynku oprócz sal lekcyjnych znajdowało się mieszkanie kierownika szkoły. Przy szkole założony został także ogród.

Na podstawie dostępnych materiałów udało się również ustalić, że w Szkole Powszechnej nr 2 pracowali: Helena Kuniewicz (do 1929 r.), Józef Jaroń (w latach 1929-1939), Stefania Jaroń (od 1929 r. z przerwami), Janina Czajkowska z domu Rzepecka (w latach 1905-1934), Czesław Czajkowski (od 1922 r.), Stefania Ramocka (od 1925 r.), Anna Rzepecka, Maria Jarząbek, Irena Kawecka, Helena Figurska, Helena Maciejaszówna, Lilla Świderska, Krystyna Petekówna, (?) Sabatówna, (?) Michalska, Piotr Puton (od 1936 r.), Janina Raczyńska z domu Kaczmarska (od 1936 r.), Stanisław Wdowiak (od 1947 r. pełnił funkcję kierownika szkoły) oraz Maria Rutkowska i Izabela Szmatkówna (inspektor kulturalny, prowadziła m.in. drużynę harcerską). W szkole pracowali także księża katecheci, m.in.: ks. Józef Witkowski, ks. Jan Wróblewski (w latach 1923-1926), ks. Władysław Osuch (1926-1928), ks. Bronisław Gawryś (w latach 1929-1932), ks. dr Albin Dudek (w latach 1930-1934), ks. Wacław Nagrodkiewicz (od 1932 r.), ks. Józef Jędrasik (1934-1938), ks. Jan Piechota (w latach 1938-1939).

Gdyby Państwo posiadali jeszcze jakąś wiedzę, czy materiały do w/w rozdziałów, to zapraszam do kontaktu i współpracy. Mój e-mail: agata_lucja@wp.pl Dokumentację do książki będę zbierać do 31 lipca 2023 r.

Agata Bazak

Zdjęcie starej szkoły