Ślubowanie gimnazjalistów 2016

Uroczystość ślubowania uczniów pierwszych klas gimnazjum odbyła się w czwartek 10 listopada 2016 r. o godz. 8:00. Był to jeden z przełomowych momentów nauki w szkole, kiedy przedstawiciele klas w naszym imieniu składali ślubowanie przed Dyrektorem Janem Gromniakiem, gośćmi i innymi ważnymi osobistościami.

Moja klasa, wraz z trzema innymi, ustawiła się przy oknie w dwuszeregu. Ze względu na mój dość duży wzrost stanąłem z tyłu, aby nie zasłaniać całego widoku. I rozpoczęło się. Oficjalnie wprowadzono poczet sztandarowy i w pełnej powadze odśpiewano hymn Polski.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie musieli dowieść, iż są godni zaszczytu wejścia na Olimp, do boga Zeusa. Prezentowano talenty artystyczne: grę na pianinie, gitarze czy śpiew. Znalazło się również miejsce na konkurencję sprawnościową oraz recytatorską, gdzie postawiono zadanie przeczytania trudnego zdania jak najszybciej i najwyraźniej. Najciekawiej było jednak, gdy musiano dopasować nauczycieli do zdjęć z dzieciństwa. Wbrew pozorom czynność ta nie należała do najłatwiejszych.

Wreszcie przyszedł więc czas na najważniejszy element, czyli ślubowanie uczniów. Na środek sali gimnastycznej poproszono przewodniczących klas pierwszych gimnazjum, aby złożyć przysięgi, które będą obowiązywać, aż do końca nauki w szkole. Uświadomiłem sobie wówczas, jak ważna jest to chwila w życiu szkolnym.

Gdy dyrektor pożegnał zarówno gości jak i uczniów, zostało nam jedynie pozować do grupowego zdjęcia. Będzie ono nam przypominało o tym jakże doniosłym wydarzeniu, wprowadzających nas do kolejnego etapu nauki. Szczęśliwi i dumni powróciliśmy do domów, aby celebrować ten ważny dzień.

Tekst: Szymon Szostak uczeń klasy I Gimnazjum nr 2

Zdjęcia: mgr Zbigniew Maruszewski