Śniadanie Mistrza

26 maja 2023 r. w staszowskiej „Dwójce” po raz dziewiąty po dwuletniej przerwie zorganizowano konkurs kulinarny „Śniadanie Mistrza”. Jest to konkurs realizowany w ramach programu prozdrowotnego „TRZYMAJ FORMĘ” pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Celem programu o zasięgu ogólnopolskim jest edukacja młodzieży w zakresie trwałego kształtowania nawyków aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Nasza szkoła organizuje zajęcia dla uczniów wykraczające poza podstawę programową i programy nauczania rozwijając zainteresowania uczniów, w szczególności te dotyczące zasad prawidłowego odżywiania i potrzeby codziennej aktywności fizycznej. Szkoła stara się zwiększyć zainteresowanie młodzieży problematyką prozdrowotną. Podczas konkursu „Śniadanie Mistrza” uczniowie poszerzają i prezentują swoją wiedzę na temat przygotowywania potraw, które są zdrowe i odpowiednie do ich wieku. Uczniowie wiedzą, że odpowiednio zbilansowana dieta i codzienna aktywność fizyczna, równa się zdrowie i długowieczność. W konkursie wystartowali uczniowie z klas ósmych, szóstych, piątych i czwartych. Łącznie młodych kucharzy było aż 48, podzielonych na sześć drużyn. Oceniały potrawy i ich zawartość kaloryczną panie z SANEPIDU z Sekcji Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna chłopców z klasy VA w składzie: Pruś Borys, Klusek Miłosz, Kozak Tymoteusz, Szcześniak Mikołaj, Szlompek Dominik. Najlepsza potrawę w tej drużynie przygotował Tymoteusz Kozak.

Drugie miejsce zajęła drużyna dziewcząt z klasy VIII C druga grupa w składzie: Natalia Chamerska, Aleksandra Dul, Anna Adamiec, Natalia Florys, Martyna Sośniak, Karolina Brocka. Najlepsze potrawy przygotowały: Karolina Brocka i Anna Adamiec.

Trzecie miejsce zdobyły dwie drużyny: VIIID i VIIIC - pierwsza grupa. Składy drużyn – VIIID: Julia Wójcikowska, Urszula Brocka, Amelia Sołtyk, Wiktoria Skrzypek, Emilia Masiewicz, Bartłomiej Koryciński i Przemysław Cepil. VIIIC pierwsza grupa: Matylda Baradziej, Alicja Fudalewska, Michał Bąk, Wojciech Kowalewski, Igor Sutek, Bartłomiej Samiec. Najlepsze potrawy z tych klas przygotowały: Julia Wójcikowska i Matylda Baradziej. Nagrody za swoje pyszne i zdrowe śniadanko, otrzymały również: Maja Maciejko z VIIIB i Aleksandra Suchorowska IVA.

Koordynator programu „Trzymaj Formę” w PSP nr 2 w Staszowie: mgr Barbara Malinowska.

Wszyscy pysznie się bawili, wybór najlepszych potraw był bardzo trudny, jury oceniające potrawy najchętniej nagrodziło by wszystkich. Zapraszamy na Konkurs „Śniadanie Mistrza” za rok.

Barbara Malinowska

Drużyna z klasy 5 A