Spotkanie z misjonarzem pracującym w Republice Południowej Afryki

Z okazji Tygodnia Misyjnego w parafii pw. świętego Bartłomieja w Staszowie gościł ks. Piotr Kaliciński, pochodzący z parafii rodak, pracujący w Piet Retief, w prowincji Mpumalanga, w diecezji Dundee. Podczas niedzielnych Mszy świętych w kościele pw. Ducha Świętego przybliżył wiernym swoją pracę kapłańską w RPA. Odwiedził także Szkolne Koło Misyjne działające w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Staszowie.

Ks. Piotr Kaliciński w 2004 r. z rąk biskupa Andrzeja Dzięgi otrzymał krzyż misyjny i wyjechał na misje do Republiki Południowej Afryki. Wówczas to uczniowie zrzeszeni w Kole Misyjnym obiecali modlitwę i pamięć.

Podczas spotkania w staszowskiej „Dwójce” Misjonarz opowiedział o kraju, w którym pracuje i o ludziach, którym służy jako kapłan. Jest to plemię Zulu. Obecnie jego parafia liczy 200 osób i budowany jest kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które ks. Piotr odpowiadał. Mówił m.in., iż pobyt w Afryce to czas bogaty w doświadczenia i w praktykę bycia proboszczem na afrykańskiej ziemi. Od prozaicznych spraw typu rachunki czy zakupy po pracę duszpasterską w dwóch językach jednocześnie: angielskim i zulu. Lepsza znajomość języka i kultury owocuje w pracy.

- Afryka stała się moim drugim domem, Zulusi moimi przyjaciółmi, a lokalni księża to teraz moi koledzy. W czasie Mszy świętej zuluskie tańce i śpiewy dodają liturgii niecodziennego wymiaru – opowiadał ks. Piotr.

Na koniec spotkania młodzież serdecznie podziękowała ks. Piotrowi za spotkanie życząc mu obfitych łask Bożych w kapłańskiej pracy na misjach.

Autor: mgr Agata Bazak

02-11-2016, Marek Poniewierka