Spotkanie z olimpijczykami

W środę, 20 października 2021 r. naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście. W ramach spotkań Mistrzów Olimpijskich z uczniami, przybyli do nas pani Sandra Drabik i pan Wojciech Bartnik – olimpijczycy w boksie. Pomysłodawcą sportowo-edukacyjnego cyklu spotkań jest wiceminister sportu Anna Krupka. Wydarzeniu patronuje dodatkowo marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

Sandra „Adrenalina” Drabik to srebrna medalistka mistrzostw Europy w 2011 w wadze do 54 kg oraz mistrzostw Unii Europejskiej w tej samej wadze, a także brązowa medalistka tych zawodów w wadze do 51 kg w 2013 roku. W 2015 roku srebrna medalistka igrzysk europejskich w wadze do 51 kg. W 2016 brązowa medalistka mistrzostw Europy w wadze do 51 kg. Pięciokrotna medalistka memoriału im. Feliksa Stamma w wadze do 51 kg. W 2019 została brązową medalistką igrzysk europejskich. Sandra Drabik to jedna z trzech Polek, która wystąpiła w ringu na igrzyskach olimpijskich w Tokio i jedyna, która awans wywalczyła w turnieju kwalifikacyjnym w Paryżu.

Wojciech Bartnik to brązowy medalista z 1992 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie. Stoczył jedną z najlepszych walk w turnieju wygrywając wyraźnie i przekonująco z niepokonanym do tej pory Kubańczykiem, był bliski zwycięstwa w walce półfinałowej. Jako jedyny polski pięściarz zdobył medal na tych igrzyskach. Dziesięciokrotny mistrz Polski w kategorii ciężkiej i dziewięciokrotny reprezentant w meczach międzypaństwowych 1990-1998. Zwycięzca turnieju im. Feliksa Stamma (1990) w wadze półciężkiej i 1994-1995 (w wadze ciężkiej). Stoczył ogółem 270 walk (237 zwycięstw, 7 remisów, 26 porażek). W lutym 2001 przeszedł na zawodowstwo. Do 2010 stoczył 31 walk, odnosząc 26 zwycięstw (w tym 10 nokautów), 4 porażki i 1 remis. W 2014 zadebiutował jako zawodnik MMA. Mistrz Sportu, odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1993).

Sportowcy opowiedzieli uczniom klas VII i VIII o swojej karierze i dali popis swoich umiejętności. Uczniowie mogli także z bliska obejrzeć medal olimpijski, który Wojciech Bartnik zdobył na igrzyskach w Barcelonie. Chętni uczniowie wzięli udział we wspólnym treningu pod okiem utytułowanych pięściarzy. Na koniec pani Sandra i pan Wojciech zaprezentowali sparing bokserski. Po spotkaniu sympatyczni goście pozowali wspólnie z uczniami do pamiątkowych zdjęć i rozdawali autografy.

Agnieszka Sałata

23-10-2021, Zbigniew Maruszewski