Staszowska Dwójka z wizytą w Danii

W dniach 15-20.05.2023 roku uczniowie z klas Vd, Vc, Va, VIa, VId, VIc, IVb, grupa rodziców oraz nauczycielki: Justyna Szczepańska i Anna Kuczyńska uczestniczyli w wycieczce do Danii. Bogaty program pozwolił poznać kulturę i historię kraju Wikingów, zobaczyć najciekawsze zabytki oraz LEGOLAND® Billund, który jest jednym z najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych rodzinnych parków rozrywki w Europie.

Pierwszego dnia pobytu uczniowie odwiedzili Muzeum morskie w Esbjerg. Muzeum jest poświęcone duńskiej żegludze i rybołówstwu. Składa się z morskiego akwarium, fokarium, przestrzeni wystawienniczej wewnątrz gmachu oraz eksponatami na zewnątrz muzeum. Niezapomnianym przeżyciem była wizyta na plaży nad Morzem Północnym, gdzie znajduje się słynny pomnik: „Człowiek spotyka się z Morzem”. Przedstawia on cztery monumentalne dziewięciometrowe siedzące białe postacie, które wpatrują się w morze. Monument jest dziełem duńskiego rzeźbiarza i malarza Svenda Wiiga Hansena.

Następnego dnia cała grupa wraz z opiekunami odwiedziła wioskę Wikingów w Ribe, najstarszej miejscowości w Danii, istniejącej od ponad 1300 lat. Podczas wizyty w osadzie uczniowie mogli zobaczyć warsztaty rzemieślników, kowali, sokolników i stolarzy, a także domy mieszkalne i gospodarstwa rolne. Jednym z najciekawszych miejsc był drewniany kościół, a także port, chata czarownicy oraz miejsce kultu pradawnych nordyckich bóstw - kamienie runiczne.

Dania to kraj, który kojarzy się przed wszystkim ze słynnymi klockami Lego, dlatego nie mogło nas zabraknąć w dwóch najważniejszych dla Duńczyków miejscach: Lego House i Legolandzie usytuowanych w Billund. Lego House to budynek, w którym znajdują się cztery strefy tematyczne. Każdą z nich cechuje inny kolor i typ zadań wymagających określonych umiejętności, jakie uaktywniają się podczas zabawy klockami LEGO®. Niesamowitą atrakcją dla uczniów była również możliwość zobaczenia galerii konstrukcji wykonanych wyłącznie z klocków LEGO® oraz Tree of Creativity - ogromnego drzewa zbudowanego z klocków. Kolejną atrakcją było dziewięć placów zabaw ulokowanych na specjalnych tarasach. Oprócz niesamowitych modeli Lego wykonanych z 55 milionów klocków, w kompleksie znajduje się też ponad 50 ekscytujących kolejek i wiele innych atrakcji, takich jak: oceanarium, straszny dom, kino, sklepy i restauracje. Wizyta w parku rozrywki Legoland w Bilund zapewniła nam ogrom wrażeń, uczniowie byli zachwyceni możliwością tworzenia, konstruowania oraz emocjonującej zabawy.

Ostatnim punktem na mapie Danii była wizyta w Kopenhadze - stolicy i największym mieście Danii położonym na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia. Spotkaliśmy tam baśniową Syrenkę, a spacer urokliwymi uliczkami starówki nad kanałem Nyhavn umożliwił poznanie niezwykłej architektury Danii oraz Pałacu Amalienborg - oficjalnej rezydencji duńskich monarchów i duńskiej rodziny królewskiej. Z Kopenhagi ruszyliśmy do portu w Gedser, gdzie promem przeprawiliśmy się przez Morze Bałtyckie do portu w Rostock, a potem autokarem przez Niemcy do Polski.

Wycieczka do Danii była niezapomnianym przeżyciem, które na długo zapamiętamy.

Justyna Szczepańska

Grupa przed Legolandem

Walka na miecze

Szkielet syreny