Staszowskie obchody Święta Niepodległości

11 LISTOPADA -UROCZYSTOŚCI NA TERENIE MIASTA

W niedzielę, w dniu 11 listopada delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w oficjalnych uroczystościach stulecia odzyskania niepodległości, które miały miejsce na terenie Staszowa.

Świętowanie rozpoczęło się od marszu, który wyruszył z Parku im. A. Bienia. Uczestniczyli w nim włodarze miasta i gminy, starostwa, przedstawiciele instytucji, delegacje szkół, przedszkoli, straży, wojska oraz mieszkańcy miasta. Ogromna flaga narodowa niesiona przez uczniów w różnym wieku była symbolicznym znakiem patriotyzmu i łączności międzypokoleniowej, a biało-czerwone kotyliony zdobiły popiersia zgromadzonych maszerujących w takt polskiej muzyki granej przez orkiestrę.

Gdy dotarliśmy do rynku przed pomnik Tadeusza Kościuszki, dokładnie o godzinie 12, tak jak w całej Polsce, odśpiewaliśmy hymn Polski, a potem ruszyliśmy do kościoła na mszę świętą. Nabożeństwo religijne miało tym razem wyjątkowy przebieg. Kazanie odwoływało się do wydarzeń historycznych związanych z okresem walk o niepodległość Ojczyzny oraz roli Kościoła w tym procesie. Nasza delegacja ze sztandarem szkoły dumnie reprezentowała całą szkolną społeczność.

Po mszy wszyscy uczestnicy udali się ponownie na rynek. Tam burmistrz miasta, pan Leszek Kopeć wygłosił okolicznościowe przemówienie, a pani Ewa Kondek zastępca burmistrza odczytała list-apel od władz województwa skierowany do mieszkańców regionu. Kolejnym elementem uroczystości było składanie kwiatów przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą Józefa Piłsudskiego. Świętowanie rocznicy tak ważnego wydarzenia w historii Polski było wyjątkowym przeżyciem zarówno dla uczniów jak i nauczycieli- uczestników uroczystości.

Autor: mgr Elżbieta Szymańska

Więcej zdjęć >>