Święto Szkoły 2021

W piątek, 5 listopada 2021 r. nasza szkoła uroczyście obchodziła najważniejsze wydarzenie zapisane w rocznym kalendarzu – Święto Szkoły. W godzinach porannych miało miejsce ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy ubrani w odświętne stroje, dumnie spełnili zaszczytny obowiązek i oficjalnie dołączyli do szkolnej społeczności. Pozostali uczniowie i nauczyciele odbywali lekcje zgodnie z planem. Po południu w hali sportowej miała miejsce główna uroczystość, na którą przybyli nauczyciele, delegacje uczniów i rodziców oraz zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Staszów pan Leszek Kopeć, zastępca burmistrza pani dr Ewa Kondek, Przewodniczący Rady Miejskiej pan Ireneusz Kwiecjasz, przedstawiciele Rady Miejskiej – panowie Piotr Kasperkiewicz i Bonifacy Wojciechowski, przedstawiciele rady rodziców oraz dyrektorzy staszowskich szkół. Ponadto szkołę odwiedził poprzedni dyrektor PSP nr 2 pan Jan Gromniak.

Spotkanie przebiegało w reżimie sanitarnym. Rozpoczęło się od części artystycznej: przedstawienia teatralno - muzycznego „Ojcowie Niepodległości” i występów uczniów klasy trzeciej. Uczestnicy zaprezentowali sylwetki patrona szkoły I. J. Paderewskiego oraz J. Piłsudskiego. Występy artystyczne uczniów okraszone były humorem, tańcem, piosenką i różnorodną muzyką. W ten sposób społeczność szkolna chciała okazać radość ze spotkania i świętowania najważniejszego pozytywnego wydarzenia w historii Polski. 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborczej niewoli nasza ojczyzna znowu była wolna. Słowa Artura Oppmana, które stały się mottem uroczystości, w pełni wyraziły ideę Narodowego Święta Niepodległości: Polsko, Twój anioł WOLNOŚĆ ma na imię!

Kiedy wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn Polski, rozpoczęła się cześć oficjalna. Dyrektor dr Dariusz Kubalski przywitał zebranych i wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał najistotniejsze fakty historyczne dotyczące okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę oraz zaprezentował osiągnięcia szkoły. W dalszej części uroczystości laureaci konkursów o tematyce patriotycznej: plastycznego, recytatorskiego, historycznego oraz na plakat promujący szkołę odebrali dyplomy i upominki. Następnie głos zabrał burmistrz, a potem także inni zaproszeni goście. W swoich wypowiedziach wyrażali pozytywne opinie o działalności szkoły oraz składali nauczycielom życzenia dalszej efektywnej pracy dydaktycznej i wychowawczej.

Szkoła w tym dniu przybrała odświętne oblicze. Korytarze ozdobiła wystawa prac konkursowych o tematyce patriotycznej, a hala sportowa udekorowana została wizerunkami Patrona Szkoły – Ignacego Jana Paderewskiego oraz symbolicznymi motywami w narodowych barwach nawiązującymi do historii Polski. Świąteczny nastrojowy klimat dopełniły kompozycje jesiennych bukietów.

W niedzielę, 7 listopada 2021 r. w Kościele Ducha Świętego w Staszowie ksiądz prałat Szczepan Janas celebrował mszę w intencji całej społeczności staszowskiej „Dwójki”, zamówioną z okazji Święta Szkoły. Oprawę liturgiczną i muzyczną zapewnili uczniowie naszej szkoły. Poczet sztandarowy oraz liczna reprezentacja uczniów, rodziców i nauczycieli na czele z dyrektorem Kubalskim uświetniła to sakralne spotkanie. Na zakończenie nabożeństwa kapłan zwrócił się z błogosławieństwem do zebranych, a dyrektor w krótkim wystąpieniu przybliżył sylwetkę patrona szkoły I. J. Paderewskiego i podziękował duszpasterzowi za przewodniczenie liturgii mszy świętej, dołączając do tego symboliczną wiązankę kwiatów.

Elżbieta Szymańska

07-11-2021, Zbigniew Maruszewski