Święto Szkoły 2022

W czwartek, 10 listopada 2022 r. obchodziliśmy Święto Szkoły. Już od rana szkoła przybrała odświętny charakter, a to za sprawą wyjątkowych dekoracji. Tradycyjnie w tym dniu uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Podczas porannej uroczystości zobowiązali się wzorowo wypełniać obowiązki ucznia, a swoją postawą przysparzać dobrego imienia nie tylko szkole, ale także środowisku lokalnemu i ojczyźnie.

W godzinach popołudniowych nastąpiła dalsza część obchodów. Towarzyszyli nam: Burmistrz Miasta i Gminy Staszów dr Leszek Kopeć, Zastępca Burmistrza dr Ewa Kondek, Przewodniczący Rady Miejskiej i Przewodniczący Rady Rodziców Ireneusz Kwiecjasz, radni Tomasz Otrębski, Zdzisław Brzyszcz, Bonifacy Wojciechowski, zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców Ilona Wojtasińska-Dorobek,dyrektor Przedszkola nr 3 Dorota Dalach, dyrektor Biblioteki Publicznej Ewa Cygan, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Renata Śledź, dyrektor Huty Szkła Gospodarczego Jacek Jaworski. Z radością powitaliśmy byłych dyrektorów: Wiesława Świątkiewicza, Włodzimierza Chwazika, Krystynę Małek oraz liczne grono emerytowanych nauczycieli i pracowników. Wśród gości byli także Paulina i Kamil Rogalowie oraz Mirosław Fucia – sponsorzy szkoły. W hali sportowej zgromadzili się pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie.Każdy z przybywających otrzymał specjalny upominek – symboliczną dwójkę, wydrukowaną na drukarce 3d.

„Kochajcie wolność, szanujcie niepodległość” – brzmiało hasło tegorocznych obchodów. Stało się ono jednocześnie mottem uczniowskiego przedstawienia, w którym elementy teatralne łączyły się z popisami recytatorskimi, wokalnymi i tanecznymi, pokazując drogę Polski do wolności oraz poruszając temat współczesnego patriotyzmu. Całość, jak podkreślali goście, była godnym upamiętnieniem Święta Niepodległości, z którym nierozerwalnie związane są nasze coroczne obchody. Część oficjalną uroczystości rozpoczęło wprowadzenie pocztów sztandarowych i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie głos zabrał dyrektor dr Dariusz Kubalski, który powitał wszystkich przybyłych, a w swoim wystąpieniu nawiązał do wydarzeń sprzed 104 lat oraz udziału w nich patrona szkoły – Ignacego Jana Paderewskiego. W przemówieniu zwrócił także szczególną uwagę na znaczenie wolności. Dyrektor podziękował wszystkim, którzy przyczyniają się do osiągania przez naszą szkołę znaczących sukcesów dydaktycznych. Wzruszającym momentem było wspomnienie pracowników szkoły, których już nie ma wśród nas, i uczczenie ich pamięci minutą ciszy. Następnie dyrektor, wraz z przedstawicielami władz miasta, wręczył nagrody uczniom wyróżnionym w konkursach tematycznych przygotowanych na Święto Szkoły – plastycznym i historycznym. Kończąc, dyrektor wyraził podziękowanie za przygotowanie uroczystości. Dalej zabrali głos zaproszeni goście. Burmistrz Miasta i Gminy Staszów dr Leszek Kopeć podkreślił znaczenie patriotyzmu w dzisiejszych czasach oraz pogratulował osiągnięć naukowych i sportowych naszym uczniom. Życzył wytrwałości, sił, zaangażowania, a przede wszystkim pokoju. W krótkim wystąpieniu Przewodniczący Rady Miejskiej i Rady Rodziców Ireneusz Kwiecjasz zwrócił się do całej społeczności szkolnej dziękując za trud włożony w funkcjonowanie szkoły i za przygotowanie dzisiejszej uroczystości.Wraz z Zastępcą Przewodniczącego Rady Rodziców Iloną Wojtasińską – Dorobek przekazali na ręce dyrektora bukiet kwiatów oraz gratulacje i życzenia. Uroczystość zakończył poczęstunek w odświętnie udekorowanej jadalni. Tegoroczne obchody uświadomiły wszystkim, szczególnie dzieciom i młodzieży zarówno to, jak ważna jest troska o polską historię i tradycję, jak i to, że wolność oraz niepodległość to wyjątkowe wartości, które należy pielęgnować i doceniać każdego dnia.

13 listopada 2022 r. w kościele Ducha Świętego w Staszowie odbyła się Msza Święta w intencji naszej szkoły.

Podczas przygotowań do Święta Szkoły, jak również na uroczystości, wykorzystywano sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłosci

Beata Boroń-Sitko, Renata Janeczko, Agnieszka Sałata

Dekoracja, tablice z hasłami patriotycznymi, flaga, godło

Dekoracja, tablice z hasłami patriotycznymi