Uczciliśmy 156 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Z inicjatywny Leszka Kopcia, Burmistrza Miasta i Gminy Staszów oraz dr Ewy Kondek, Zastępcy Burmistrza w dniach 15-17 lutego 2019 roku zorganizowano obchody 156 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W ramach obchodów 15 lutego 2019 roku uczniowie klas gimnazjalnych wraz z dyrektorem, dr Dariuszem Kubalskim wzięli udział w II Marszu Powstańców Styczniowych. Uroczystości z udziałem władz naszego miasta, uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i średnich z terenu miasta i gminy Staszów, rozpoczęły się jednocześnie pod pomnikami poległych powstańców styczniowych w Kurozwękach i w Staszowie. Na cmentarzu przy kościele pw. św. Bartłomieja, gdzie znajduje się powstańcza mogiła, dyrektor naszej szkoły przedstawił informacje o przyczynach i przebiegu powstania styczniowego. Wymienił nazwiska powstańców, którzy polegli w bitwach na Staszówku i pod Jurkowicami, a którzy spoczywają we wspólnej mogile na starym cmentarzu w Staszowie. Delegacja z naszej szkoły złożyła na mogile powstańczej wieniec i zapaliła symboliczny znicz za poległych.

Następnie uczestnicy II Marszu w zwartej kolumnie, prezentując repliki chorągwi powstańczych, przeszli ulicami miasta do Parku Legionów, gdzie odbyły się główne uroczystości. Swoją obecnością uświetniła tę część obchodów Agata Wojtyszek Wojewoda Świętokrzyski. Doktor Dariusz Kubalski, który prowadził tę część uroczystości, przybliżył uczestnikom przebieg bitwy na Staszówku. Bitwa ta, rozegrana pomiędzy powstańcami, dowodzonymi przez Mariana Langiewicza a wojskami rosyjskimi, miała miejsce 17 lutego 1863 roku. Następnie burmistrz Leszek Kopeć podziękował wszystkim uczestnikom za udział w II Marszu Powstańców Styczniowych, a Agata Wojtyszek pogratulowała wspaniałej uroczystości. Władze naszego miasta, pani wojewoda, a także liczne delegacje, w dowód pamięci o tych, którzy przelewali krew i oddawali życie za wolność naszej Ojczyzny, złożyły wieńce i zapaliły znicze pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. Na zakończenie uroczystości Pani burmistrz dr Ewa Kondek wręczyła szkołom uczestniczącym w Marszu okolicznościowe dyplomy.

Autor: dr Dariusz Kubalski

25-02-2019, Marek Poniewierka