Uczniowie klasy 4 a i 4 c na warsztatach malowania na szkle

22 marca 2023 r. czwartoklasiści odwiedzili Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Podczas pobytu w tej placówce uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawą wystawę sztuki ludowej pt. „Od sacrum do profanum” i zapoznać się z dorobkiem blisko 60 artystów z regionu świętokrzyskiego. Na ekspozycję składa się ponad 400 eksponatów. Są to rzeźby wykonane z drewna i gliny oraz obrazy malowane na płótnie, desce i papierze. Ich twórcy, to ludzie, którzy tworzyli z ogromnej potrzeby serca pomimo braku wykształcenia, ciężkiego życia czy zrozumienia ze strony bliskich. Podczas zwiedzania dzieci zapoznały się również z typowymi dla sztuki ludowej motywami i kolorystyką, a następnie podczas warsztatów wykonały obraz na szkle, posługując się szablonami typowych ludowych wzorów.

Kolorowe witraże oprawione w antyramy były ciekawą pamiątką przywiezioną z wycieczki.

Anna Walas

Uczniowie podczas malowania witraży