Uczniowie z „Dwójki” uczcili urodziny Jana Pawła II
Rok 2020 ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Rokiem Jana Pawła II. 18 maja przypada również setna rocznica urodzin Karola Wojtyły.
Z tej okazji uczniowie ze staszowskiej „Dwójki” specjalną katechezą, nagraną i udostępnioną im on-line oraz wykonanymi przez siebie lapbookami czyli zeszytami w formie teatrzyku, uczcili postać świętego Jana Pawła II. Wykonane zeszyty posiadają drzwi za którymi kryją się m.in. opisy pielgrzymek, zdjęcia, wypowiedzi i pasje Jana Pawła II, Jego rodzina i ważne daty.
Poniżej prezentujemy prace uczniów z klasy I „c”: Mateusza Bartoszczyka, Mateusza Cieślika, Szymona Orkisza i Igora Szercera oraz z klasy IV „b”: Jakuba Pitka i Marcina Załuskiego.
Warto zaznaczyć, że święty Jan Paweł II jest wielkim darem dla całego Kościoła, dla świata, dla Europy i dla naszej Ojczyzny, dla dorosłych, młodzieży i dzieci. O tych ostatnich mówił, że „są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Jednocześnie przy każdej nadarzającej się okazji brał dzieci na ręce, tulił je do siebie i błogosławił, zapewniając: „Zawsze się raduję, spotykając dzieci”. W Roku Rodziny napisał specjalny list adresowany do najmłodszych.
W podobny sposób traktował ludzi młodych i zwracał się do nich, nazywając ich „nadzieją Kościoła i świata”, a oni odwdzięczali Mu się bezgranicznym zaufaniem i serdeczną miłością. „Iluż chłopców i dziewcząt – przypomina papież Benedykt XVI – nawróciło się lub wytrwało na swojej chrześcijańskiej drodze dzięki Jego modlitwie, Jego zachętom, Jego wsparciu i Jego przykładowi! (…)”. Jako czuły ojciec i uważny wychowawca wskazywał pewne i niezachwiane punkty odniesienia potrzebne wszystkim ludziom, a szczególnie młodzieży. A w godzinie agonii i śmierci to nowe pokolenie zapragnęło Mu pokazać, że zrozumiało Jego nauczanie (…). Młodzi czuli, że Jego odejście było ogromną stratą: umierał „ich” Papież, którego uważali za „swojego ojca” w wierze. Jednocześnie przeczuwali, że zostawił im w spadku swoją odwagę i spójność świadectwa. Odejście, beatyfikacja, a później kanonizacja Jana Pawła II pomogły wszystkim jeszcze lepiej to odkryć i zrozumieć. Jak nauczał Chrystus – ewangeliczne ziarno wrzucone w ziemię musi obumrzeć, aby mogło wydać plon. I to właśnie dokonuje się na naszych oczach – w naszej Ojczyźnie, w każdym zakątku – gdy rodzą się wciąż nowe owoce i powstają wspaniałe dzieła – „żywe pomniki”, których źródłem i inspiracją jest piękne życie, wyraziste świadectwo i jednoznaczne przesłanie pozostawione w testamencie przez papieża Jana Pawła II.
Autor: mgr Agata Bazak