Uczniowie z „Dwójki” w orszaku Trzech Króli

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, w tym członkowie Szkolnego Koła Misyjnego wraz ze swoimi rodzicami wzięli udział w orszaku Trzech Króli.

Uroczystość przebiegała pod hasłem „Pokój i dobro”. Poprzedziła ją uroczysta Msza święta w kościele pw. świętej Barbary. W tym roku zgromadziła ona licznie przybyłych mieszkańców miasta, duchowieństwo i przedstawicieli władz samorządowych.

Orszak to tradycyjny element obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego zwanego świętem Trzech Króli. W tym roku królowie wraz ze swoimi orszakami wyruszyli z trzech osiedli Staszowa. Pierwszy wyruszył spod kościoła świętej Barbary, drugi spod kapliczki świętego Jana Nepomucena przy ulicy Opatowskiej, a trzeci spod krzyża przy ulicy Krakowskiej. Rolę królów odegrali: Piotr Mazur – radny Rady Miejskiej, Paweł Chałoński tutejszy przedsiębiorca i Kazimierz Kaczmarski z Akcji Katolickiej. Wszystkie trzy orszaki przybyły do stajenki usytuowanej na Rynku, obok tzw. Ratusza. Kulminacyjnym momentem był pokłon Dzieciątku Jezus i ofiarowanie Mu darów: złota, kadzidła i mirry.

Tekst: Agata Bazak

Zdjęcia: Stanisław Ratusznik